To forum używa cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz zablokować używanie plików cookies na tym forum, jednak pewne elementy mogą nie działać właściwie.

Cookie będzie przechowywane w przeglądarce, niezależnie od wyboru, aby zapobiec powtórnym ci zadał to pytanie. Będziesz w stanie zmienić ustawienia plików cookie w każdej chwili.

Żywotność żywicy w filtrze RODI

Cześć

Dzisiaj zauważyłem zwiększony poziom fosforanów i postanowiłem przypatrzeć się mojemu filtrowi RODI.

Najpierw zmierzyłem PO4 po żywicy i wyszło mi 0,05ppm.
Uznałem, że to trochę dużo, więc zmierzyłem TDS-em zanieczyszczenia. TDS po żywicy pokazał 8ppm.

To już zdecydowanie za dużo. Żywica do wymiany.

Po wymianie: PO4 = 0,02 (IMHO powinno być 0,00 ale tu gra rolę błąd pomiaru Hanki), a TDS=0. Czyli wygląda dobrze.

No i powracając do tematu, żywicę wymieniałem ostatnio 10.07.2013. Czyli dała radę około 7 miesięcy. W obiegu mam około 300l i stosowne do tego parowanie.

Zapisałem w kalendarzu, że po 6 m-cach będzie się kwalifikowała do wymiany. Ale zastanawiam się nad stałym miernikiem TDS po żywicy. Ma ktoś coś takiego zamontowane?

o jaaaaaaa
kolejna zabawka .......
nie mam - ale sporo ludków korzysta z takiego rozwiązania
a to już te co mamy - nie starczają?

Tamto muszę wyciągać z szafki i wkładać do zbiornika, a te podłączane w obieg po prostu mierzą Big Grin

no ale przy tamtym trzeba lukać do szafki - a przy "manualnym" biorę z parapeta - topię i jest Smile

nie wiem czy toto normalne, czy nie
czy jest toto uzależnione od jakości żywicy
ale wychodzi, że żywica u mnie starcza tak na 3-4 miesiące maks

U mnie ostatnio żywica też tak jakoś wystarcza na kilka miesięcy. Pierwsza wytrzymała chyba ponad pół roku, a to co kupiłem następne, to 4 miechy i wymiana.

Ostatnią wymieniałem 16.02 i czekam na sygnał z TDS-a Smile

czy taka żywica będzie ok?

[Obrazek: z%25CC%2587ywica.png]

A skąd, żeś to wytrzasnęła? Smile

Te żywice różnią się stosunkiem kationów do anionów.

Dane najbardziej popularnej i podobno zbierającej najwięcej krzemianów masz tutaj:

http://www.vontron.pl/kartykat/MB20.pdf

Widać, że jest inny stosunek kationów do jonów. Ale myślę, że to nie będzie miało jakiegoś znaczenia.

A ona jest jakaś tania czy co?

yyyy - czy tania - oferta 21,60 zł netto/litr ( nie wiem ile brutto) jak łyknę 10 litrów

a tak zagadnęłam Kobitkę w sklepe gdzie kupuję filtry do ro, ponieważ miała jakieś cuda stosowane w szpitalach to chwilę nam zajęło zanim doszłyśmy do tego czego potrzebuję xd

no i mi poszukała takie cuś Big Grin

ino wiedziałam, że coś tam kationy i aniony no i że po TDS=0
( tak więc rozmowa była ciężka Big Grin Big Grin Big Grin )

No to jest taniej, bo zwykła "akwarystyczna" kosztuje chyba ze 40zł z przesyłką.

Może zaryzykujemy? Smile

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości