To forum używa cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz zablokować używanie plików cookies na tym forum, jednak pewne elementy mogą nie działać właściwie.

Cookie będzie przechowywane w przeglądarce, niezależnie od wyboru, aby zapobiec powtórnym ci zadał to pytanie. Będziesz w stanie zmienić ustawienia plików cookie w każdej chwili.

Akwa 240l i problem

No to witam ponownie. Oto opis mojego akwa:
założone prawie 1 mies. temu
podłoże to mieszanka ziemi ogrodowej i torfu (na wygląd) tak zwany Natural substrate Pana Mariana Wojtaszka 2cm przykrytego siateczką +kulki nawozowe i 5cm czarnego żwirku kwarcowego
z ozdób jak widać królem jest korzeń ( zakochałam się, musiałam go mieć)
światło: (zaczynałam od 6h teraz 10h)to zupełnie improwizacja mojego męża.. i tak to 2 paski(100cm) Taśma PREMIUM GROW LED 
Taśma na wydajnych chipach LED Epistar 5050 w konfiguracji RED/Blue 5/1.
Niebieski: 460 nm - 465 nm
Czerwony: 625 nm - 640 nm
i 2 paski (100cm)taśma LED 7020, Chip koreański z diodą zenera, 300SMD/5m, DC 12V, 17W-20W/1mb, ok. 2000-2300lm/m. Barwa światła biała czysta - naturalna ok. 6500K
filtry (proszę nie bić będzie eheim 2215+) 
WEWN. mechaniczny AQUA SZUT Filtr wewnętrzny turbo 750
ZEWN. biologiczny to Fluval 205 2 gąbki 2 koszy z ceramiką 1 kosz węgla
Nawożenie to złota symfonia 1ml na 300 l wody( jak piszę producent) ale czasami daje 2 bo chyba przez to mam problem z roślinami+ CO2 
Testy wody:
NO3-0 mg/l
NO2-0 mg/l
KH- 8
GH -nie posiadam ważnego 
Ph 6,8-7,0
CO2 stały wskaźnik limonkowy
Podmiana wody w 1 tyg 2 razy po 50% 2tyg 2 podmiany po 30% 3 tyg 1 podmiana 30%
Obsada: 
po 1 tyg. wpuściłam 3 krewetki amano 1 kosiarke  Blush  (nie padli)
od wczoraj  pływają:
3 krewetki amano
3 ślimaki Helmet
5 kosiarek
5 otosków 
1 duch amazoński 

Rośliny:
Monte carlo
Kryptokoryna "brown","green", karbowana, pontederiifolia
Riccia fluitans
Valisneria nana i gigantea
Ludwigia repens green
Rotala 
Heterantera
Pelzacz Bagieny
No i problem polega na tym że rosną, a później gniją mi roślinki.. kryptokoryna która jest łatwa w utrzymaniu , cala dziurawa i żółknie, trawniczek prawie cały poległ( wczoraj obcięłam martwe zostawiłam zielone)
Co mam nie tak? światlo, filtry, czy jednak nawożenie? Proszę o pomóc 
p.s. na zdjęciu widać białe przyssawki, utrzymują korzeń pod wodą 

.jpg   akwarium3.jpg (Rozmiar: 70.22 KB / Pobrań: 54)

.jpg   akwarium4.jpg (Rozmiar: 96.93 KB / Pobrań: 54)

.jpg   akwarium5.jpg (Rozmiar: 105.3 KB / Pobrań: 54)

Aloha,

Od czego by tu zacząć Big Grin

Kryptokoryny. To roślin, która przyzwyczaja się do wody i nie jest niczym dziwnym jak po posadzeniu zgubi wszystkie liście i dopiero potem rosną nowe.

Światło. Moje zdanie o paskach ledowych jest znane i wyraża się w zdaniu: paski ledowe nie nadają się nawet do oświetlenia bagażnika w samochodzie Big Grin
Ale to moja subiektywna opinia.

Jak rozumiem, to masz w sumie 4 paski metrowe o parametrach maks 20W/1m. Czyli razem jakieś 80W na 240l wody. 
Na trawnik jest to po prostu za mało. Ale może przynajmniej glonów nie będzie od światła Big Grin
Trzymaj się roślin, które w wymaganiach świetlnych mają podane: małe.

Woda: jeżeli NO3=0, to żadne rośliny nie będą rosły. Trudno coś Tobie doradzać, żeby nie wpędzić Ciebie w kłopoty. Ale zakładając, że nawóz jest dobrze zbilansowany, a od czegoś trzeba zacząć, to NO3 powinno wynosić tak 20 na początek.
Jesteś pewna co do dawkowania i rozcieńczenia symfonii?

Cykl azotowy, bez podawania bakterii, trwa około 2 tygodnie. Ale jeżeli NO2=0 to ok.

Tak czy tak, trzymam kciuki. Katastrofa i zwątpienie jest niemal pewne jak u każdego. Ale nie przejmuj się i wyciągaj wnioski.

Riccia czuję siebie świetnie, oprócz małych nitkowatych glonów. Na szybie też widzę zaczyna się robić problem , dla tego zdecydowalam się na takiej ekipie( jeszcze dokupie hełmów bo świetnie sobie radzą) a złota symfonia to na etykiecie tak napisane..chyba że masz inne dawkowanieSmile to słucham?) a ze światłem to nie wiem może masz rację, doradzisz coś sprawdzonego? Smile bakterii na start to biodegest miałamSmile

Nie znam się na symfoni. Kiedyś stosowałem, ale przeszedłem na inne nawozy.

Jak chcesz tanie światło, to załóż belkę ze świetlówkam, tak żeby mieć przynajmniej 0.5-0.7W/litr. i będzie dobrze.

Jak chcesz mieć trawnik, to musisz zbliżyć się do 1W/litr. Ale uprzedzam, przy takim świetle, to najmniejszy błąd w nawożeniu powoduje wielką katastrofę glonową Big Grin

(09-10-2017, 19:54)Mystik napisał(a): Nie znam się na symfoni. Kiedyś stosowałem, ale przeszedłem na inne nawozy.

Jak chcesz tanie światło, to załóż belkę ze świetlówkam, tak żeby mieć przynajmniej 0.5-0.7W/litr. i będzie dobrze.

Jak chcesz mieć trawnik, to musisz zbliżyć się do 1W/litr. Ale uprzedzam, przy takim świetle, to najmniejszy błąd w nawożeniu powoduje wielką katastrofę glonową Big Grin

chcę trawnik.Ale jak będę tracić każdy raz pól swojej wypłaty na akwa mój mąż mnie wygoni razem z nim ahah.. Zamówiłam 2 świetlówki 1 auqastar 39W 10000k i 2 to philips master 865 39W 6500k do nich starter i różne tam.. mam nadzieje że dobrze podłącze i nie spale chatę hihi  Blush  pamiętam co mi powiedziałeś o gwałtownym dodaniu tak dużej ilości światła, dla tego postanowiłam zacząć od 4h świecenia i co tydz. dodawać po 2h mam nadzieje że nie opanują mnie glony. A tak ogólnie stan bianiaczka poprawia się nawet widzę nowe pędy zieloniutkie u roślin

No i bardzo dobrze Big Grin

Powolutku, pomalutku i do przodu. Trzymam kciuki.

No to i pora na nowe zdjęcie mojego akwa ))) sorki za jakość. 
Jednym słowem, rośnie, nie tak jak chciałabym ale nawet trawniczek jest )))) widzę cały czas pyl na szybach, gdzie nie gdzie zielone kropki na liściach i korzeniu, czarne liście i td. ale mam )  Grin19  teraz po podcince roślin jest więcej miejsca< ale raczej nie na długo Wink
Plus moje nowe mieszkańcy, których bardzo dawno chciałam ) 
a tak ogólnie moja obsada się  zwiększyła do 9 otoskow 9 rodostomus 5 kosiarek 3 kakadu 2 złotych gurami( kopiła parę, a potem nagle u samicy zaczęła wydłużać się pletwa grzbietowa i teraz meczy mi mojego prawdziwego samca ehh) i duch amazoński no i te moje 3 kreweteczki amano dalej żyją )

Załączone pliki Miniatury

.jpg   rybka1.jpg (Rozmiar: 113.74 KB / Pobrań: 19)
.jpg   rybka2.jpg (Rozmiar: 117.3 KB / Pobrań: 19)

No i bardzo ładnie to wygląda i oko cieszy Big Grin

Ładne pielęgniczki.

Ładne, trochę to drewno duże ,przyciężkie i jak dla mnie troszkę przytłacza mniejsze zdecydowanie by dodało lekkości ,ale nie przejmuj się to tylko moje zdanie Big Grin

też uważam że dużo zajmuje miejsca, chciałam jego postawić pionowo ale wystaje z akwarium, a mój mąż jest przeciw akwarium bez pokrywy..myślałam już nawet jego na pół zpilować ale też mój mąż jest przeciw ))) zobaczę później jak to zrobić

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości