To forum używa cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz zablokować używanie plików cookies na tym forum, jednak pewne elementy mogą nie działać właściwie.

Cookie będzie przechowywane w przeglądarce, niezależnie od wyboru, aby zapobiec powtórnym ci zadał to pytanie. Będziesz w stanie zmienić ustawienia plików cookie w każdej chwili.

DIY - Filtr Pellet

ALoha,

Ostatni pomiar PO4 w moim akwarium morskim na poziomie 0,85ppm może nie jednego przyprawić o puls na poziomie 300 Big Grin

Nie powiem. Do tej pory 0,40 jakoś dość spokojnie przyjmowałem, ale 0,85, to sam uznałem, że jest za dużo.

Niestety, ponieważ działanie absorbentów nie powaliło (testy w innych wątkach), to pomyślałem o powrocie do pellet.

Dla tych co nie znają tematu, pellety to takie małe specjalne kuleczki będące ostatecznie siedliskiem bakterii, które wyżerają NO3 i PO4 z wody. Głównie NO3. 

Żeby to działało, to potrzebny jest ich ciągły ruch w wodzie i do tego służą właśnie "reaktory".

Miałem swego czasu taki chiński reaktor za 100zł, ale był on delikatnie mówiąc do d...y i dlatego wyleciał ze sumpa.

Potem troszkę podpatrzyłem u Kaliny, to co Ona ma i chciałem taki zrobić, ale robiłem, robiłem, robiłem i tyle....

No ale nadszedł ten dzień decyzji. Albo obniżę PO4 albo raczej pożegnam się z życiem w morskim.

I tu znowu Kalina podsunęła mi pomysł na prostsze konstrukcje, które ostatnio się pojawiły. Tu wielkie podziękowania dla Kaliny za doping, trzymanie kciuków i pierwszą małą partię pellet do testów.

Do wykonania poniższego reaktora do pellet potrzebujemy:
1. Rurę z plexi - tu musiałem kupić taką o średnicy 100m i wysokości 30cm. - 40zł
2. Kawałki plexi - 30x30cm powinno wystarczyć - u mnie się znalazły odpowiednie odpady Smile
3. Pompa - kupiłem Resum SP-980 550l/h - 30zł
4. Klej do plexi - no tu tez wykorzystałem to co miałem
5. Kawałki rurki do odprowadzenia wody
6. Dostęp do frezarki CNC albo zestaw podstawowych narzędzi i cierpliwość, ale też się da Smile

Zasda pracy polega na tym, że pelety są wybijane pompą w górę rury, po czym spadają na skośną półkę, po której staczają się w dół w kierunku wylotu pompy i znowu lecą do góry i tak w kółko.

Pierwsza wersja:

Szczegóły - pokrywa górna:

No i dół - czyli serce układu:

I to serce okazało się nie do końca takie jak trzeba. Pochylenie półki było za małe, aby dość lekkie pellety chciały się staczać w dół. Do tego okazało się, że wylot u góry rury reaktora jest za mały.

Trzeba było zatem wkleić inną półkę, poprawić wylot i dorobić jakąś podstawę. I tak powstała wersja druga "poprawiona":

I ostatecznie po wstawieniu do sumpa:

Działa na razie fantastycznie. Zobaczymy co będzie jak dołożę pellet, bo jest troszkę za mało.

Tak czy inaczej jestem bardzo zadowolony.

Jeszcze raz dziękuję Kalinie za wsparcie.

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości