To forum używa cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz zablokować używanie plików cookies na tym forum, jednak pewne elementy mogą nie działać właściwie.

Cookie będzie przechowywane w przeglądarce, niezależnie od wyboru, aby zapobiec powtórnym ci zadał to pytanie. Będziesz w stanie zmienić ustawienia plików cookie w każdej chwili.

GLONY..

Siemano,

dzisiaj przyuważyłem, że w moim pracowniczym akwa na staurogyne, rotalkę green i hydrocotyle japan wchodzą mi UWAGA: okrzemki, brunatnice i krasnorosty a w między czasie w awka zaczynają pływać nitki... :/
Mam światła 2x24H, świeci 10h dziennie, start akwa był tydzień temu(60l). Daję MICRO, CO2 w płynie no i butla jest 1bąbelek/sek. Od dzisiaj zwiększam 4-krotnie ilość CO2 a jutro wpuszczam redki amano..
Kupić też otoski?
Jak się wyzbyć tego dziadostwa? Niestety, mój błąd Sad. nie użyłem żadnych bakterii nitryfikacyjnych w płynie czy w proszku przy starcie, a sądzę, iż powinienem był. W domu wlewałem przez 3tyg bakterie i nie ma żadnego problemu niemal z glonami :/
Co radzicie moi Drodzy?
Liczę na Was...

z pozdrowieniami

Filip

w załączeniu macie foto. Jeśli pokręciłem nazwy glonów poprawcie mnie proszę. Dziś lecę do sklepu po jakieś bakterie w płynie i po femanga algen stop..

Co więcej robić?

[Obrazek: glony-prz_erqsena.jpeg]

[Obrazek: glony-prz_erqseea.jpeg]

[Obrazek: glony-prz_erqseeq.jpeg]

[Obrazek: glony-prz_erqsewx.jpeg]

W domu nie miałeś takiego światła na "dzień dobry". Czego Ty się spodziewałeś? Dałeś prawie 1W/1l 10h/dobę do tego jeszcze T5, mikro i się dziwisz, że to co się najszybciej aklimatyzuje się rozwinęło.

Rośliny jeszcze nie zaczęły jeść Smile

Bakterie nitryfikacyjne nie mają nic do tego.

Za szybko chciałeś. A cudów nie ma.

Daj zdjęcie całego szkła, to zobaczymy co tam posadziłeś. Bo te rośliny co pokazałeś, to nie potrzebują scen z Klosa (lampa w oczy na przesłuchaniu) i może da się wykręcić na razie jedną świetlówkę.

Przy tygodniowym akwarium jak dasz otosy, to jest duże prawdopodobieństwo, że zejdą ze względu na nieustabilizowane parametry. Otos, to dość delikatna rybka.

pozdrawiam

he he he Smile
a to dostałem opierdziel no Big Grin

ale zasłużenie w sumie...
poniżej macie foty

[img][Obrazek: akwa1jpeg_erqswww.jpeg][/img]

[img][Obrazek: akwa2jpeg_erqswwq.jpeg][/img]

Kupowac ten femanga algen stop czy dać sobie siana?
Wykręcić jedną świetlówę no chyba, że skrócić czas świecenia do 5h dziennie?

po lewej masz eleocharis, hydrocotyle japan, staurogyne, echinodorus tenellus a ztylu rotala green. Na prawo eleco,stauro , hydrocotyle i echinodorus. Na trzecim planie po prawej jest jeszcze sgaitaria subulata...

E tam...opierdziel...bez przesady Smile

Chociaż miałeś już jeden start w domu i mogłeś się na nim wzorować.

Skrócenie czasu nie równa się zmniejszeniu światłą i odwrotnie.
Niestety, nie zawsze da się wyłączyć jedną świetlówkę. Dużo zależy od zastosowanego statecznika.

Jakby się dało, to byłoby lepiej. Oczywiście mikro też zmniejszasz odpowiednio.

Tak jak myślałem. Za dużo masy zielonej nie masz. Czyli zaczynasz powoli lub tak jak to zrobiłeś, szybko, i czekasz na dalszy rozwój wypadków. Okrzemki zejdą po dojrzeniu szkła. A nitki możesz na razie zbierać jak nie ma ich dużo.

pozdrawiam

no okej.co do swietlowki to jestem niemal pewien ze mozna jedna po prostu wyjac..sprw.w domu. Jak ja wyjme to ograniczyc czas swiecenia do tych 5h?
Pytanie jeszcze czy ten algen stop kupowac czy nie?

To zależy ile masz tych nitek. Jak sobie nie poradzisz, to wtedy zaatakujesz. Na razie nie wal chemii do dojrzewającego zbiornika.

Światło zostaw na 10h przy jednej świetlówce.

Myst mnie uprzedził widzę bo nie chciałam pisać z telefonu.

przy starcie zbiornika dajesz dużo za dużo światła (max 0,5W/l a Ty masz 0,8W/l) i jeszcze mikro. przy małej masie roślin....
nic dziwnego że się glony pojawiły Tongue

ale spokojnie. zmniejsz oświetlenie ale wyjmując 1 świetlówkę.
Najgorszą rzeczą jaką możesz teraz zrobić to skrócić czas świecenia do 5h.
Nigdy nie zmieniamy czasu świecenia tak drastycznie!!! nigdy! Tongue jeśli już chciałbyś skrócić czas kiedy lampa jest zaświecona to zawsze polecam metodę skracania o pół godziny co 4 dni.
Aczkolwiek 5h to stanowczo byłoby za mało dla roślin... dla glonów wystarczająco więc pomyśl co byś wtedy miał... Tongue Smile

no i nie lej chemii, zwłaszcza jak baniak jest jeszcze nie dojrzały Smile
co do wpuszczenia życia to bym co najwyżej zaryzykowała redki bo są prawie nieśmiertelne i lubią żreć glon obumierający. ale też nie dam głowy, że przeżyją.

powodzenia i na spokojnie. bez gwałtownych ruchów Big Grin

Nie podawaj makro, z mikro daj tylko potas, zapomnij o żelazie. Chemia w niedojrzałym baniaku ci nie zadziała. Światło do 6-7 godzin, sprawdzaj wkład do filtra i czyść powiedzmy raz w tygodniu. Do podmian używaj zakwaszonej wody o pH kolo 6.0. Poza tym krewetki amano, otoski są dość wrażliwe i pewnie szybko ci zjadą do boxu i easy carbo możesz dać w dawce 2x większej niż zaleca producent. U mnie zadziałało, ale walka z tym zielonym ścierwem trwała 5 tygodni i mam jeszcze niedobitki. Miałem masę nitek, okrzemki i cyjano. Zeszło wszystko.

Podsumowując:

- wyjmuje 1 świetlówkę i zostawiam 1 x 24 W, czas świecenia 10h bezmiennie;
-rezygnuje z mikro za wyjątkiem potasu;
-zakwaszona woda do podmian- tutaj pytanie. Mam niejaki AQUACID zooleka do obniżania PH i twardości węglanowej w akwa- zastosować go czy nie płynąć z taką ingerencją chemiczną tylko przyjąć łagodniejszą metodę- jaką?
- póki co otosków czy amano nie mam i nie będę ryzykować z ich wprowadzaniem bo rzeczywiście mogą się przekręcić. Będą za to red cherry, sporo bo jakieś 60 Big Grin
- będę wlewać2 x więcej easy carbo. Na zaleceniu producenta dla zbiornik ze średnią ilością roślin w standardzie jest 1ml/ 50l więc zwiększam do 2ml/50l choć na innych forach piszą nawet o trzy bądź czterokrotnym zwiększeniu czyli do 4ml/50l. Co Wy na to?

to chyba z grubsza tyle...

Cześć!

wierzcie albo i nie ale Wasze bardzo trafne i cenne sugestie pomogły!
Wystarczyły 3 dni zaciemnienia, bojowo nastawione redki, jedna świetlówka mniej, podwójna dawka EC, zero mikro i efekt jest imponujący Smile
to co zostało to pojedyncze nitki. Żadnych krasnorostów i innego tego typu dziadostwa także dziękuję bardzo.
Poczekam jeszcze do końca tygodnia i bedę podawał potas + 2x EC a od poniedziałku startuje z solami...

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości