To forum używa cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz zablokować używanie plików cookies na tym forum, jednak pewne elementy mogą nie działać właściwie.

Cookie będzie przechowywane w przeglądarce, niezależnie od wyboru, aby zapobiec powtórnym ci zadał to pytanie. Będziesz w stanie zmienić ustawienia plików cookie w każdej chwili.

Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 10/2015 (153)

Jak każdego roku na początku października pojechałam do Drozdowa poszukać jesieni. Zerknijcie na zdjęcie - tak tam było. Zupełnie inaczej niż poprzednio. Lato wyjątkowo się w tym roku przedłużyło i tym razem Drozdowo było ciągle jeszcze zielone i ciepłe.

Wrzesień był pełen spotkań i imprez targowych. Nie wszystkie udało się opisać w tym numerze MA. Nie zmieścił się materiał o naszych laureatach Nagrody im. Darka Firleja: firmie Tropical, Marcie i Robercie Mierzeńskich oraz Agnieszce i Krzysztofie Tomaszewskich. Tego opracowania możecie się spodziewać w następnym numerze MA. Tymczasem gratulujemy tego w pełni zasłużonego uznania.

Kolejne wydanie poprowadzi już nowy redaktor - Paweł Szewczak. To coś nowego dla Pawła, dlatego przez dwa miesiące pozostanie w funkcji redaktora prowadzącego. Mam nadzieję, że odnajdzie się w niej i od stycznia 2016 pozostanie nowym redaktorem naczelnym. Trzymam kciuki.

W tym wydaniu – więcej artykułów niż zwykle. Zapraszam do lektury!

Hania Stepnowska, wydawca

W numerze:

Wojciech Sierakowski
Cynotilapia zebroides

Do czasu swoistej „rewolucji”, która dokonała się w nazewnictwie po 2011 roku, gdy swoją pracę opublikował Patrick Tawil, gatunek był znany pod nazwą Cynotilapia afra. Nazwa nie zaniknęła, gdyż obecnie na gatunek ten składa się z część wariantów geograficznych przynależnych dawniej do gatunku Cynotilapia sp. „mbamba”.

Hubert Zientek, Krzysztof Kelman
Wieloplamka (Phalloceros caudimaculatus) - zimnolubna pstrokata piękność

Rozmnażanie wieloplamek jest łatwe, a sam gatunek uchodzi za dość płodny. Ciąża u samicy trwa około 5 tygodni. W miocie rodzi ona od kilkunastu do kilkudziesięciu młodych (rzadko powyżej 40). Po opuszczeniu dróg rodnych opadają one na dno i zaczynają pływać po krótkiej chwili, próbując złapać powietrze atmosferyczne, którym napełniają pęcherz pławny. Kanibalizm zdarza się rzadko, a częstokroć nie obserwuje się go wcale, nawet wówczas, gdy ryby nie są karmione przez kilka dni.

Tomasz Jungnikel, Maciej Komarzewski
Płaszczki rzeczne z rodzaju Potamotrygon w akwarium, cz. 2

Płaszczki w naturze lubią zakopywać się w podłożu, co stanowi część ich behawioru i służy za kamuflaż. Aby im to umożliwić, należy zastosować odpowiedniego rodzaju podłoże. Zbyt gruby żwir może uniemożliwić płaszczkom skuteczne zakopanie się, natomiast zbyt drobny może dostawać się do ich otworów skrzelowych oraz oczu.

Marta Pawlak
CITES w akwarystyce, cz. 2

Zwierzęta muszą pochodzić z gospodarstw lub innych podmiotów wolnych od chorób. Przesyłka takich zwierząt musi być zaopatrzona w odpowiednie świadectwo zdrowia. W obrocie krajowym świadectwa obowiązują tylko dla ryb łososiowatych, w obrocie wspólnotowym są to tzw. świadectwa INTRA, a w przypadku importu - świadectwa CVEDA.

Przemysław Leśniak
Pogostemon – gwiazdy w akwarium!

Rodzaj Pogostemon (brodziec) należy do rodziny Lamiaceae (jasnotowate), który występuje licznie w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej wraz z Półwyspem Indyjskim oraz w Australii i Oceanii. Do rodzaju tego należą zarówno rośliny wodne, błotne, jak i typowo lądowe. Zasiedlają one brzegi jezior, stawów, rzek, bagien oraz pola ryżowe i łąki, również te podmokłe.

Mariusz Król
Euphyllia – falująca królowa akwarium morskiego

W moim zbiorniku znajduje się kilka gatunków euphyllii: Euphyllia paradivisa, E. paraancora, E. ancora i E. glabrescens. Oprócz nich istnieją jeszcze E. yaeyamaensis, E. divisa, E. cristata i E. paraglabrescens. Różnią się one od siebie nie tylko kształtem polipów, ale także ich długością, budową szkieletu czy stopniem agresywności.

Stałe rubryki:
Aktualności
Encyklopedia MA
Listy do Redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

[Obrazek: MA.jpg]

ZooBiznes 10/2015 Październik 2015

Negatywy, reklamacje, pasożyty, wady zgryzu, wyłysienia, młodociani rodzice, niszczenie mebli i handel z nieletnimi – tak się złożyło, że w bieżącym ZooBiznesie skumulowaliśmy tematycznie sporą porcję… „nieszczęść”, które spotykają sprzedawcę i klienta sklepu zoologicznego. I z każdego, dzięki naszym doświadczonym Autorom, wyszliśmy z tarczą, którą chcemy teraz przekazać Czytelnikom. Choć miło byłoby mieć w życiu wyłącznie przyjemności, to jednak codziennie mierzymy się z przeciwnościami losu. Chcę, by ZooBiznes pomagał Państwu i Państwa klientom właśnie w tych trudniejszych chwilach, a kiedy tylko się da - w zapobieganiu im, dla dobra zwierząt i ludzi. Oddaję więc w ręce naszych drogich Czytelników numer wprost kipiący poradami na temat wielkich bolączek - nie tylko z punktu widzenia właściciela sklepu i sprzedawcy, ale też klientów, dotychczasowych i potencjalnych. Zawsze można coś poprawić i warto to robić.

Joanna Kubera
Redaktor Naczelna

[Obrazek: zb.jpg]

Magazyn Akwarium nr 11-12/2015 (154)

Witam serdecznie wszystkich miłośników podwodnych światów.

Puste gałęzie drzew owocowych zaglądające do okien zapowiadają zimę. A zima to czas, w którym chętniej zaglądamy do akwarium. Coraz częściej zasiadamy w wygodnych fotelach i w zadumie zatapiamy się w inny świat za szybami zbiorników. Mamy coraz dłuższe wieczory sprzyjające nowym pomysłom na aranżacje naszych podwodnych światów.

Porządkujemy swoje domy i akwaria. Może więc warto pomyśleć o nowej aranżacji swojego zbiornika? A może większy zbiornik…?

W tym numerze znajdziecie znakomity artykuł Pawła Czapczyka o muszlowcu mało znanym, któremu autor nadał roboczą nazwę „łaciaty”, zilustrowany równie unikalnymi jak wiedza autora fotografiami. Zapraszam też do lektury trzeciej, ostatniej części cyklu artykułów o płaszczkach Tomasza Jungnikela oraz artykułu Adama Biernackiego, znanego miłośnika czarnych wód Amazonii, opisującego przygody i zmagania autora z uaru królewskim. Dalej znajdziecie materiał o żywieniu ryb tanganickich nieocenionego pasjonata w tym temacie - Lechosława Łątki - i moje opracowanie o leczeniu ryb akwariowych przygotowane na podstawie praktycznej wiedzy nabytej w czasie prowadzenia własnego sklepu i zapytań klientów - akwarystów. Artykuł Bartosza Kierończyka, Mateusza Rawskiego i Jakuba Długosza kończący to wydanie na temat potencjalnych niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą nasze hobby, może się wydać kontrowersyjny, zwłaszcza w kontekście świątecznym, ale postanowiliśmy go opublikować, ponieważ może stać się przyczynkiem do ciekawej dyskusji.

Życzę przyjemnej lektury w spokojnej atmosferze świąt, wiele rodzinnego ciepła, prezentów, nowych planów i marzeń.

Paweł Szewczak
Redaktor Prowadzący

Spis treści:

Nagroda im. Darka Firleja 2015

To już piąty raz w tym roku nasz Magazyn przyznał Nagrody im. Darka Firleja. Statuetki musieliśmy jednak wręczać etapami, bo, ze względu na tegoroczny dualizm targowy we wrześniu, nie było szans na spotkanie wszystkich laureatów w jednym miejscu. Jak zawsze - nasi wybrańcy - wyjątkowi, a tym razem - „podwójni”.

Paweł Czapczyk

Neolamprologus hecqui (Boulenger, 1899), czyli muszlowiec łaciaty w akwarium

Odkąd sięgam pamięcią, zawsze podziwiałem muszlowce, czyli ryby określane mianem „małych architektów z jeziora Tanganika”. Za co? Za ich skromne wymagania środowiskowe, niezrównane zwyczaje terytorialne, niebywałe instynkty rodzicielskie oraz - last but not least - za odwagę i nieustraszoność. Przez lata trzymałem i rozmnażałem wielu reprezentantów tej grupy. Nie posiadałem jednego. I kiedy wreszcie w 2013 roku wpuściłem dorosłą, a pochodzącą z odłowu parę Neolamprologus hecqui do uprzednio przygotowanego zbiornika, długo nie mogłem oderwać od niej oczu...

Tomasz Jungnikel

Płaszczki rzeczne z rodzaju Potamotrygon w akwarium, cz. 3

Tak jak już wspominałem w poprzedniej części artykułu, taksonomia płaszczek jest nadal niejasna oraz budzi wiele kontrowersji i często bywa aktualizowana, z tego też powodu osobom bardziej dociekliwym polecam śledzenia badań nad taksonomią tych ryb. Większość gatunków ma swoje synonimy, celowo nie wypisuję ich, żeby nie wprowadzać jeszcze większego chaosu w nazewnictwie. Warto wspomnieć jeszcze o konsekwencjach dopuszczania do krzyżowania ze sobą różnych gatunków, gdyż może to doprowadzać do wad genetycznych, jak i wprowadzać jeszcze większy zamęt w określaniu przynależności gatunkowej.

Adam Biernacki

Prawie Rio Negro i Uaru amphiacanthoides

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że mam możliwość, a zarazem przyjemność przedstawić Państwu kolejną odsłonę mojej skromnej namiastki, najbardziej inspirującego mnie fragmentu królowej rzek, jej lewobrzeżny dopływ - Rio Negro. Tu czarne wody ciągną się nieprzerwanie przez prawie 2500 km. Wraz z dopływami zajmują one obszar dwa razy większy od Polski. Woda w tej rzece ma barwę dobrej dwunastoletniej whisky o stosunkowo dużej przejrzystości. Odczyn plus kolor wody nasuwają skojarzenie z jesienną herbatką, do której dodaliśmy kilka kropli cytrynowego soku.

Lechosław Łątka

Preferencje pokarmowe oraz żywienie pielęgnic z jeziora Tanganika w akwarium: Poradnik hodowcy

Każdy pasjonat, mając na uwadze dobrą kondycję swoich ryb, powinien zadbać przede wszystkim o właściwą karmę dla swoich podopiecznych. Ryby w naturze mają dostęp do nieograniczonej ilości pokarmu, który mogą wybierać według własnych preferencji pokarmowych, zajmując dany ekosystem. W warunkach sztucznych (akwarium) niestety nie mają takich możliwości i są zdane na to, co i ile dostaną od swojego opiekuna.

Paweł Szewczak

Choroby ryb: profilaktyka i zabiegi przywracające zdrowie

Środowiskiem życia ryb jest woda. Człowiek nie posiada niektórych zmysłów, w które wyposażone są ryby, więc nie jest w stanie ich w pełni zrozumieć. Ryby wyczuwają najdrobniejsze zmiany parametrów wody. Każda nienaturalna i nagła zmiana skutkuje reakcją szokową, co zwiększa podatność na infekcje.

Bartosz Kierończyk, Mateusz Rawski, Jakub Długosz

Czy akwarystyka jest bezpiecznym hobby?

Wybierając tak popularne hobby, jakim jest akwarystyka, rzadko posiadamy świadomość zagrożeń, na które jesteśmy narażeni niemal codziennie. W poniższym artykule nie będzie jednak mowy o niebezpiecznych gatunkach ryb, takich jak m.in. piranie, skrzydlice, czy płaszczki. Znacznie większym zagrożeniem są wirusy, bakterie oraz grzyby. Ich obecność w środowisku wodnym nie jest jednak niczym niezwykłym.

Stałe rubryki:

Aktualności
Ciekawostki
Encyklopedia
Listy do Redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

ZooBiznes 11/2015 Listopad 2015

Coraz krótsze dni, zimniejsze wieczory i mgliste poranki. Niewielu z nas lubi listopad. Chyba dlatego w bieżącym numerze pojawiło się tak wiele elementów, które pomagają odczarować pochmurną rzeczywistość i nasycić ją barwami, ciepłem, światłem i radością. Można to zrobić na tak wiele sposobów: dobierając odpowiednie rośliny i oświetlenie do akwarium Klienta, witając go w sklepie szczerym uśmiechem czy przypominając mu o bezpieczeństwie i widoczności podczas jesiennych spacerów z psem, albo podpowiadając, jak bawić się z kotem, by sprawiało to przyjemność obu stronom.

Mimo często niesprzyjającej aury zachęcamy do aktywności. Nadal wiele się dzieje – są organizowane zawody, wystawy i akcje dobroczynne. Warto o nich informować Klientów, bądźcie dla nich źródłem wiedzy o tym, co się dzieje w zoologii.

Na koniec gorąco zachęcam Właścicieli sklepów i firm do nawiązania kontaktów z fundacjami i stowarzyszeniami w Waszej okolicy – nadchodząca wielkimi krokami zima to szczególny czas dla tych instytucji. Zapytajcie, czego potrzebują - rozpowszechnienia informacji o zbiórce karm lub koców, drobnego wsparcia rzeczowego, gadżetów na licytację, a może pomocy w organizacji wydarzenia? Klienci na pewno chętnie włączą się w takie akcje, zyskacie też wiele w ich oczach.

A potem koniecznie pochwalcie się nam efektami tej współpracy!

Joanna Kubera
Redaktor Naczelna

[Obrazek: zb.jpg]

Magazyn Akwarium nr 1-2/2016 (155)

Czas jest bez litości. Ucieka, płynie zbyt szybko. Zawsze go jest zbyt mało na pracę, na sen, na odpoczynek. Ale kiedy ma zaleczyć jakąś ranę, wtedy się nie śpieszy. Piszę to zwłaszcza w kontekście piątej już rocznicy śmierci Darka Firleja, twórcy Magazynu Akwarium, przypadającej w lutym. Ciągle brakuje nam Darka w każdej roli, jaką pełnił: męża, ojca, szefa, przyjaciela...

Znów kolejny krótki i nieubłagany luty. Co dalej? Najlepiej wie Andrzej Kociołkowski. Zajrzyjcie do kalendarium. Może jeszcze zdążycie na wystawę w Gliwicach. Zapraszam też do Lublina na targi ZooPark.

Paweł Szewczak nie zdecydował się na poprowadzenie mA. Ma swoją własną nową drogę. Prowadzi cykl programów telewizyjnych o akwarystyce i nadal angażuje się w sztukę tworzenia bonsai. Życzę mu sukcesów i bardzo liczę na wsparcie merytoryczne.

Czytelnicy, którzy czekali na materiał Chrisa Lukhaupa będą zawiedzeni. Ostatecznie zdecydowałam się na wydanie tego numeru mA bez niego. Nie mogłam już dłużej czekać. Nie mogę też obiecać, że będzie w następnym numerze. Wyjdzie, kiedy autor dostarczy tekst (obecnie posiadamy fotografie - wyglądają obiecująco).

W tym roku wydamy 9 numerów mA. Będą 3 wydania łączone, ale w wersji pogrubionej, takiej jak numer bieżący. Będzie to dla nas pracowity i trudny rok. Powoli przygotowujemy się do targów w Norymberdze, gdzie również będziemy prezentować Magazyn Akwarium. Mam nadzieję, że uda się pozyskać nowych autorów dla naszego miesięcznika.

Zapewne zauważycie zmiany w składzie graficznym. Mam nadzieję, że spodobają się Wam. Chętnie wysłucham uwag.

Zapraszam do lektury.

Hania Stepnowska, wydawca, p.o. redaktora naczelnego

Spis treści:

Lilianna Skublicka: Karaś w kuli, czyli historia akwarystyki

Za pierwszych na świecie, którzy posiedli sztukę hodowania ryb około 2500 lat p.n.e. w wybudowanych przez siebie stawach, uchodzą Sumerowie - starożytny naród zamieszkujący obszar Mezopotamii, czyli międzyrzecza Tygrysu i Eufratu, współcześnie teren Iraku. Zaczęło się od zauważenia faktu, iż ryby po dużych opadach deszczu pozostają uwięzione w naturalnych zagłębieniach - pułapkach.

Paweł Czapczyk: Chapalichthys pardalis (Álvarez del Villar, 1963), czyli żyworódka lamparcia w pełnej krasie

Chapalichthys pardalis jest gatunkiem silnym i zwinnym. Oliwkowo-srebrzysty lub złocisty z czarniawymi kropkami, doskonale prezentuje się – jeśli hodować go stadnie – w dużych akwariach wystawowych. W zbyt ciasnych i krótkich zbiornikach wspólne przetrzymywanie kilku samców może zaowocować stanem podwyższonego ryzyka, a co za tym idzie: gonitwami i bójkami bez opamiętania.

Lechosław Łątka, Hubert Zientek: Xiphophorus xiphidium - mało znana platka z Meksyku

Ta nietuzinkowa i dość rzadko utrzymywana w akwariach przedstawicielka rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae) coraz częściej oferowana jest w dobrych sklepach zoologicznych. Jej angielska nazwa to Swordtail Platyfish lub Spike-tail Platy. Po polsku zwana jest potocznie „platką meksykańską" (w handlu), choć naszym zdaniem powinno się ją raczej nazywać „platką mieczykowatą".

Marcin Różewicz: Pielęgniczka Ramireza

Pielęgniczka Ramireza, jak wskazuje nazwa, należy do licznej rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae) obejmującej popularne gatunki ryb akwariowych, m.in. skalary, dyskowce - nazywane też paletkami - oraz inne duże pielęgnice. Choć jest nieco mniej popularna niż wymienione inne taksony z tej samej rodziny, jest rybą bardzo atrakcyjną pod względem ubarwienia, a jej małe rozmiary sprawiają, że dla dobranej pary wystarczy średniej wielkości zbiornik.

Hubert Zientek: Simpsonichthys santanae – filigranowy karpieńcokształtny z Brazylii

Ten niewielki, bo dorastający do około 3 cm, karpieńcokształtny (Cyprinodontiformes) dość rzadko gości w akwariach polskich hobbystów. W naturze zamieszkuje dorzecza rzek - górnej Parany, Ribeirão Santana i Corumbá w Brazylii. Należy do rodziny strumieniakowatych (Rivulidae) i uchodzi za jeden z gatunków wachlarka, który jednak nie ma polskiej nazwy. Żyje niestety krótko: w naturze - kilka miesięcy, w akwarium - do półtora roku.

Wojciech Sierakowski: Copadichromis borleyi Mbenji - pierzastopłetwa pielęgnica z jeziora Malawi

Poszukując jakichś „innych" ryb, które wpisywałyby się w schemat zaplanowanej przeze mnie obsady, natrafiłem na pyszczaki o specyficznych bardzo wydłużonych płetwach brzusznych. Samce części z wariantów geograficznych Copadichromis borleyi posiadają te wręcz imponujących rozmiarów atrybuty dominacji. Czyni je to podobnymi do „pierzastopłetwych" pielęgnic z sąsiedniego jeziora Tanganika.

Paweł Macioszek: Polypterus senegalus - najpopularniejszy z afrykańskich „smoków"

Minęło już ponad 6 lat, od kiedy zakochałem się w „smokach". Do końca życia pozostanę wdzięczny mojemu polypterusowemu mentorowi - Marcinowi Pawłowiczowi, który odkrył przede mną piękno tych ryb. Obecnie, po małej przerwie, wracam do dawnej przygody i zrobię wszystko, by spopularyzować wiedzę o tym rodzaju. Szczerze liczę, że, w obliczu pojawienia się w handlu nowych gatunków, te piękne ryby zdobędą wreszcie serca polskich akwarystów.

Paweł Czapczyk: Pąkla bałtycka (Balanus improvisus), czyli akwarystyczne wyzwanie z niejedną tajemnicą w tle

Kiedy podczas wakacji odwiedzamy dzikie plaże i spacerujemy sobie brzegiem Morza Bałtyckiego, upojnie wdychając jod, zdarza się nam zauważyć wyrzucone na brzeg stare pnie, pale lub nawet – jeśli dopisze nam szczęście – fragmenty wraków. Niekiedy są one obficie upstrzone „koloniami" białawych, stożkowatych muszli o długości mniej więcej 1,5 cm. Zbudowane z geometrycznych płytek wapiennych – bocznych i wierzchołkowych – nie przypominają klasycznych muszli. To pąkle.

Stałe rubryki:

Aktualności
Wycinki prasowe
Encyklopedia
Historie akwarystyczne
Recenzja książki
Listy Redacji
Produkty na do Rynku
Zapowiedzi

Zeszyty Terrarystyczne nr 4/2015 (16)

Drodzy Czytelnicy,

Zapewne nieraz spotkaliście się z w mediach informacjami na temat zwierząt egzotycznych wałęsających się w miejscach publicznych, pociągach czy na klatkach schodowych. Często media, szukając taniej sensacji, popadają w przesadę. Możemy więc przeczytać o krwiożerczych bestiach pełzających po chodnikach, pająkach zabójcach itp. Zastanawiam się, dlaczego musi dochodzić do takich sytuacji. Polacy hodują dużo zwierząt egzotycznych, a jednak pojawienie się „uciekiniera” zawsze wzbudza sensację. Niestety cierpi na tym cała społeczność terrarystów. Postanowiłem przejrzeć ostatnie takie „newsy”. Oto co udało mi się znaleźć w sieci: ptasznik znaleziony w parku miejskim przez spacerujących ludzi w Lublinie, w tym samym mieście, w jednej ze spółdzielni mieszkaniowych wąż zbożowy został znaleziony w muszli klozetowej, we Wrocławiu przechodzień natknął się na lancetogłowa pełzającego po chodniku. Najgorsza z sytuacji, która miała miejsce ostatnio, to ugryzienie 64-letniego pracownika ochrony jednej z łódzkich firm przez węża z rodziny zdradnicowatych (np. kobry). Mężczyzna ten w czasie pracy nadepnął na ukrytego w trawie węża i został ugryziony w nogę, trafił do szpitala, nastąpiła niewydolność krążeniowo-oddechowa, przestały funkcjonować nerki i wątroba. Obecnie przechodzi rehabilitację, ale, jak podawano w jednym z telewizyjnych programów, będzie ona długa i trudna. Niezależnie od tego, czy do tych wydarzeń doszło w wyniku zaniedbań hodowcy, czy też działań wynikających z niewiedzy lub ignorancji wobec zagrożeń, buduje to negatywny obraz terrarysty. Dlatego apeluję o rozwagę. Nie kupujmy zwierząt egzotycznych pod wpływem impulsu, zwierzęta potencjalnie niebezpieczne powinny być odpowiednio utrzymywane i zabezpieczone, a rodzina świadoma i przeszkolona, co powinna robić, gdy nie ma nas w domu lub gdy zwierzę ucieknie. Ten mój apel kieruję szczególnie w kontekście zbliżających się świąt. Jest bardzo ważne, abyśmy nie traktowali żywych zwierząt jak świetny prezent pod choinkę. To może być dobry prezent tylko wtedy, jeśli zostanie poprzedzony fachową lekturą, najlepiej też doświadczeniem, i właściwym przygotowaniem odpowiedniego miejsca oraz warunków dla życia zwierzęcia.

Życzę Wam, drodzy Czytelnicy, niezwykłych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.

Damian Zieliński
Redaktor Naczelny

W bieżącym numerze:
Krzyżakowate - pająki z krzyżem na odwłoku
Świnka morska czy kawia domowa?
Chrząszcze z rodzaju Chalcosoma
Lampropeltis mexicana - meksykańska piękność
Lotopałanka, słodki, latający miś, czyli egzotyka nie dla każdego

[Obrazek: ZT.jpg]

ZooBiznes 1-2/2016 Styczeń-Luty 2016

Poleżeć, odpocząć i zrelaksować się, wzorem kota z naszej okładki, byłoby oczywiście przyjemnie, jednak przed nami rok pełen wyzwań, wytężonej pracy i ciekawych wydarzeń. Już teraz prezentujemy zapowiedzi kilku z nich. Będziemy je bacznie obserwować i analizować.

Segment zoologiczny ciągle się rozwija, a jego konsumenci stają się bardziej świadomi. Warto umieć za nimi nadążyć! Wraz z Autorami wciąż staramy się, by nasze czasopismo dawało Czytelnikom jak najwięcej praktycznych i aktualnych informacji, przydatnych w kontaktach z Klientami na wszystkich płaszczyznach – zarówno w sprzedaży bezpośredniej, promocji w mediach społecznościowych, jak i spontanicznych rozmowach podczas imprez tematycznych.

Mam nadzieję, że grono Czytelników będzie usatysfakcjonowane propozycjami tematów poruszonych w bieżącym numerze. Konstruowaliśmy je, jak zawsze, z wielką pasją i kreatywnością. W pierwszym tegorocznym numerze chciałabym życzyć Państwu właśnie kreatywności – to jej rezultaty, a nie powielanie istniejących już struktur, dają największą satysfakcję.

Joanna Kubera
Redaktor Naczelna

[Obrazek: ZB.jpg]

Magazyn Akwarium nr 3/2016 (156)

Spis treści:

Lilianna Skublicka: Systematyka ryb bez „ryb"

Systematyka... Długa kolumna długich nazw klasyfikujących organizmy... Nudne! A jednak nie zniechęcajmy się do systematyki. Czytajmy ją jak ciekawą historię opisującą miejsce w przyrodzie naszych podopiecznych pływających w akwariach.

Michał Marcinkiewicz: Różne sposoby odłowu dyskowców stosowane przez rybaków w Amazonii

Pierwsze opisy odłowu ryb z rodzaju Symphysodon na potrzeby rynku akwarystycznego pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku. Jednym z pionierów opisujących to zagadnienie był dr Herbert Richard Axelrod.

Paweł Czapczyk: Muszlowce dla początkujących

Profesor Władysław Tatarkiewicz o każdym filozofie pisał tak, jakby był jego ulubionym. Dlatego jego wielokrotnie wznawiana Historia filozofii w trzech tomach jest tak zajmująca. Prawdziwy akwarysta, którego pasja sięga dzieciństwa, w młodości rośnie i się rozwija, a z wiekiem krzepnie i wcale nie maleje, ma podobnie: uzmysławia sobie, że ryby, o których przed jakimś forum snuje akurat opowieść – kocha szczególnie.

Hubert Zientek: Gambuzja pospolita (Gambusia affinis) - ekspansywna piękniczkowata

Gambuzja pospolita, zwana po angielsku Western Mosquitofish, należy do rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae). Jak można zorientować się po zdjęciach, ryba ta nie grzeszy kolorami. Owszem, nie jest atrakcyjnie ubarwiona, ale dla koneserów taksonów jajożyworodnych ma swoją niezaprzeczalną wartość.

Marcin Różewicz: Praca hodowlana u ryb, czyli jak wyhodować nowe odmiany barwne

Obecnie w sklepach zoologicznych dostępny jest szeroki asortyment gatunków ryb akwariowych. Wiele z nich jest od dawna hodowanych w akwariach, jednak często możemy zaobserwować wzmożone zainteresowanie gatunkiem, który poniekąd został zapomniany. Takie zjawisko obserwujemy szczególnie, gdy powstanie nowa odmiana barwna i jest ona rzadka, trudno dostępna.

Stałe rubryki:

Aktualności
Historie akwarystyczne
Listy do Redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Magazyn Akwarium nr 4/2016 (157)

Przyroda cała już obudziła się do życia... I tego trzeba się trzymać. Zostawić całą ponurość i nijakość przeszłej zimy, spalić w myślach ślady po różnych walkach i potyczkach i ruszać w stronę słońca.

Ale zacząć muszę o wyjaśnień. Po pierwsze, nie będzie w tym wydaniu artykułu o brzance odeskiej. Autor, redaktor Paweł Czapczyk przygotuje opracowanie do następnego wydania. Po drugie (i proszę o wybaczenie przyjaciół z Aqua Jury), nie zamieściliśmy relacji z tegorocznej wystawy w Częstochowie – to też w majowym wydaniu, choć nasze relacje z imprez i tak odsyłają do pełnego materiału na akwa-mania.mud.pl. I tam już wszystko jest! I po trzecie wreszcie – znika z naszych łamów rubryka „Partnerzy". Nie znaczy to, że kończymy współpracę z zaprzyjaźnionymi forami czy stowarzyszeniami akwarystycznymi. Po prostu taka ekspozycja logotypów Partnerów trwała już zbyt długo, a jak coś staje się rutyną, to w końcu zapominamy, po co właściwie jest i jaka ma być tego rola. W moim przekonaniu ta formuła już się wyczerpała.

Mamy za to dla Was kolejny konkurs. Ten, który minął – kolorowanki – zachwycił mnie różnorodnością prac i sporym udziałem dzieci, a w zasadzie całych rodzin. Bardzo mnie wzruszył jeden tata, który przesłał pracę swojego dziecka i napisał tak:
Rysunki samodzielnie kolorował mój synek (ma 7 lat), który jest zauroczony rybkami akwariowymi i kontynuuje moje dawne hobby. Jeśli jego prace nie zasłużą na jedną z nagród w konkursie, to poproszę o cokolwiek, może być np. próbka pokarmu lub choćby podziękowanie (wysłane mailem – ja już mu coś tam kupię).
No i zawsze jak zaczynam wątpić, przytrafia mi się coś takiego, że jednak odzyskuję wiarę i że jednak „Człowiek brzmi dumnie". Brawo Tata-Akwarysta!
Zapraszam do kolejnej zabawy – tym razem projektujemy koszulki Magazynu Akwarium.

W tym wydaniu: zewnętrzna budowa ryb, łączenie „Mbuna" i „non-Mbuna", „skifia złota", makroelementy w wodzie akwariowej (ale to tylko część dużego opracowania) i relacja z wystawy tymczasowej przygotowanej przez Takashiego Amano w lizbońskim oceanarium.

Moi drodzy – oby do wakacji!

Hania Stepnowska, wydawca, p.o. redaktora naczelnego

Spis treści:

Lilianna Skublicka: „Żywa łódź podwodna", czyli tajniki anatomii ryby, cz. 1

Na początku mojej akwarystycznej przygody, kiedy zobaczyłam w sklepie zoologicznym w akwarium rybę, jedną z pielęgnicowatych, przyglądając się jej, jak porusza płetwami, krzyknęłam: „Jest jak łódź podwodna!". Przyjrzyjmy się tej „żywej łodzi podwodnej".

Wojciech Sierakowski: „Malawi – mix", czyli zasady wspólnego chowu pyszczaków z grup „Mbuna" i „non- Mbuna"

Pyszczaki z grupy „Mbuna" są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem behawioru, jak i żywienia. Określenie wszystkich przedstawicieli grupy „Mbuna" jako roślinożerców to zupełnie nieuprawnione uproszczenie. Czy słuszną jest więc zasada niełączenia „Mbuna" z innymi pyszczakami? Czy też można je łączyć zupełnie dowolnie? Niniejszy artykuł powinien pomóc uzyskać odpowiedzi na te pytania.

Hubert Zientek, Krzysztof Kelman: „Skifia złota" (Skiffia francesae) - chów i rozmnażanie

Ryba ta zwana jest w języku angielskim Golden Skiffia lub Golden Sawfin Goodea. Należy do rodziny żyworódkowatych (Goodeidae). W naturze zamieszkiwała kiedyś wody zachodniego Meksyku (Río Teuchitlán), ale obecnie uważana jest za gatunek, który nie występuje już w przyrodzie.

Konrad Mączka: Makroelementy z perspektywy akwarysty, cz. 1

Historia życia na Ziemi jest bardzo długa, i według różnych szacunków liczy sobie już około 3-3,5 miliarda lat. Ten trudny do wyobrażenia przez człowieka czas sprawił, że przez Ziemię przewinęła się już niezliczona ilość form życia. Wszystkie, nawet najprostsze organizmy żywe naturalnie składają się z takiego budulca, jaki jest lub był dla nich dostępny w odpowiednich ilościach i nadającej się do wykorzystania formie.

Marcin Wnuk: Florestas Submersas by Takashi Amano. Największe na świecie akwarium naturalne
22 kwietnia 2015 roku w Oceanario de Lisboa (Oceanarium Lizbona) odbyło się oficjalne otwarcie największego na świecie akwarium naturalnego. Akwarium o długości 40 m, szerokości 2,5 m i wysokości 1,45 m o pojemności około 160 000 l zakładane było pod okiem twórcy akwarystyki naturalnej - Takashiego Amano - zgodnie z jego projektem. To potężne akwarium stało się ukoronowaniem jego dorobku i dziełem życia.

Stałe rubryki:

Encyklopedia
Listy do Redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Zeszyty Terrarystyczne nr 1-2/2016 (17)

Drodzy Czytelnicy,

Witam Was po raz pierwszy na łamach Zeszytów Terrarystycznych i mam nadzieję, że dalej wspólnie będziemy podążać wyjątkową ścieżką, jaką jest terrarystyka. Dla mnie hodowla zwierząt egzotycznych jest przygodą, którą kontynuuję już od kilkunastu lat. Część osób zna mnie zapewne z serwisu Arachnea, którego jestem administratorem. Od kilku lat organizuję największe w naszym kraju wystawy z udziałem zwierząt egzotycznych. Moim osobistym celem jest oswojenie ludzi z naturą, przyciągnięcie ich do terrarystyki. Oczywiście jeden człowiek nie jest w stanie odmienić całego świata, dlatego chciałbym zaprosić Was do udziału w konkursie, który jest jednocześnie początkiem akcji społecznościowej „Przebudzenie terrarystyki". Więcej o tym projekcie na następnej stronie oraz na naszym profilu fb.

W bieżącym wydaniu Zeszytów Terrarystycznych dominują dwa nurty. Jeden, to oczywiście dawka wartościowej wiedzy na temat hodowanych przez nas zwierząt. Cenne informacje odnajdą tu hodowcy pająków, owadów oraz gadów. Drugi nurt, to bardzo ważne informacje o warunkach, jakie powinniśmy stworzyć naszym podopiecznym, aby żyło im się nie tylko wygodnie, ale i zdrowo.

Mając ten wyjątkowy przywilej witać Was przy lekturze ZT, chciałbym zaprosić Was jednocześnie do współtworzenia kwartalnika. Ciągle poszukujemy osób, które żyją terrarystyką i chciałyby podzielić się swoją wiedzą z innymi. Nie musisz być wcale absolwentem uczelni przyrodniczej, bo dla nas najważniejsze jest Twoje doświadczenie w hodowli zwierząt egzotycznych.

Zapraszam też wszystkich do zadawania pytań. Chciałbym, aby nasze czasopismo żyło, żeby jego Czytelnicy byli aktywni. Wówczas samej redakcji pracuje się łatwiej i z poczuciem wypełniania pożytecznej misji.
Możecie też do mnie pisać w sprawie wszelkiego rodzaju uwag lub pomysłów dotyczących funkcjonowania Zeszytów Terrarystycznych – gorąco zapraszam.

Andrzej Piróg
Redaktor Naczelny

W bieżącym numerze:

Martyna Niewczas
On czy ona? Rozpoznawanie płci u pająków ptaszników

Paweł Czapczyk
Smok z Państwa Środka, czyli jaszczurka krokodylowa (Shinisaurus crocodilurus) w terrarium

Małgorzata Ponikowska
Witaminy i minerały - suplementacja u gadów

Anna Janicka, Maciej Zawiślak
Ksenobiotyki w mikrośrodowisku terrarium

Romuald Piotrowski
Zmierzchnica trupia główka - Acherontia atropos. Hodowla w warunkach domowych

[Obrazek: ZT.jpg]

ZooBiznes 3/2016 Marzec 2016

W kulturze nadejście wiosny kojarzone jest z odradzaniem się życia. Również w zoologii obserwujemy tę prawidłowość, jednak w dwóch przypadkach nie ma ona pozytywnych konotacji – gdy „nowe życie" pogłębia bezdomność i cierpienie zwierząt z powodu niekontrolowanych rozmnożeń oraz kiedy tym „nowym życiem" są... coraz intensywniej atakujące kleszcze. Dlatego w bieżącym numerze poruszamy zarówno tematykę dotyczącą pasożytów, jak i szeroko omawiamy wątek sterylizacji zwierząt, która, prócz korzyści społecznych, przynosi również szereg innych.
Poza tymi dwiema przykrymi kwestiami czujemy już jednak mocno przyjemny powiew wiosennej świeżości – otrzymujemy kolejne informacje o planowanych targach, które w tym roku zapowiadają się bardzo ambitnie i z pewnością ich organizatorzy prześcigać się będą w atrakcjach. Pojawiają się też nowe, bardzo interesujące produkty.
Zachęcam Państwa do wiosennych aktywności – udziału w targach i wystawach zoologicznych oraz poszukiwania nowego asortymentu, by zaskoczyć swoich Klientów innowacjami. Polecam również – nieodmiennie – lekturę ZooBiznesu, w którym wraz z naszymi Autorami, ekspertami w swoich dziedzinach, prezentujemy wartościowe porady i informacje przydatne w pracy w sklepie zoologicznym, a także przedstawiamy najciekawsze produkty naszego segmentu.

Joanna Kubera
Redaktor Naczelna

[Obrazek: ZB.jpg]

Magazyn Akwarium nr 2/2017 (162)

Edytorial

Drodzy Czytelnicy!
Bardzo dziękuję za liczne głosy poparcia i przychylne opinie o odnowionym mA. Mobilizują one całą redakcję do jeszcze większego wysiłku, by to jedyne na polskim gruncie czasopismo akwarystyczne, które łączący zarówno różne środowiska hobbystyczne, jak i pojedynczych miłośników najrozmaitszych podwodnych światów, ciągle zyskiwało na jakości. W obecnym numerze dowodem na poszerzanie spektrum zainteresowań jest znakomity materiał o modnej w ostatnich latach akwarystyce biotopowej, a konkretnie o Pantanal, autorstwa Kamila Hazego, który szczodrze dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Do pewnego stopnia koresponduje z nim poglądowy artykuł znanego w środowisku, lecz debiutującego na naszych łamach Mariusza Schauera, mówiący o wykorzystywaniu w akwariach korzeni drzew polskich. Z kolei gratką dla wielu Czytelników może okazać się rozmowa z pionierem rodzimej akwarystyki morskiej, miłośnikiem nowych technologii i zwolennikiem zbiorników z akrylu, Maciejem Kosteckim. Maciej wraca tym samym do „Magazynu” i wiele sobie po naszej dalszej współpracy obiecuję. Wszystkim estetom polecam natomiast fotoreportaż Marcina Wnuka z Nature Aquarium Gallery w Japonii. Oczywiście nie mogę nie wspomnieć o dwóch trzymających wysoki poziom tekstach Huberta Zientka, nie bez przyczyny uważanego za jednego z najlepszych u nas fachowców od rozmnażania ryb. Uwadze Czytelników polecam także materiał Wojciecha Sierakowskiego o uwodzicielskim pyszczaku z Malawi. Prawdziwym zaś „przebojem” tego wydania może okazać się wnikliwy i po prostu mądry artykuł Witolda Sosnowskiego, który – jak chyba nikt dotąd w naszym piśmiennictwie – rozprawia się z faktami i mitami na temat leczenia ospy u ryb morskich. A na koniec coś dla tych, którzy nie całkiem zadowalają się sklepową ofertą żywych pokarmów, czyli kapitalny instruktażowy materiał o domowej hodowli robaków Grindala autorstwa Bartosza Strzały.
Szczerze zachęcam Was do lektury!

Paweł Czapczyk
Redaktor naczelny

Spis treści

Artykuły

PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE
-Krzysztof Pająk
Ogród botaniczny na Mauritiusie
-Marcin Wnuk
Nature Aquarium Gallery

AKWARYSTYKA MORSKA
W akwarium z akrylu ryby unoszą się w powietrzu. Z Maciejem Kosteckim rozmawia Paweł Czapczyk

RYBY – AMERYKA ŚRODKOWA
Hubert Zientek
Limka czarnopręga – ryba w opałach

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Kamil Hazy
Pantanal w akwarium, czyli biotopowy roślinniak

AKWARYSTYKA NATURALNA
Mariusz Schauer
Korzenie drzew krajowych w akwarium

RYBY – AFRYKA
Wojciech Sierakowski
Placidochromis sp. „blue otter”

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Zientek
Ziemiojad brazylijski – odkurzona staroć?

CHOROBY RYB
Witold Sosnowski
Zwalczanie ospy ryb morskich

POKARMY AKWARYSTYCZNE
Bartosz Strzała
Grindal. Hodowla domowa

Stałe rubryki
Aktualności
Encyklopedia
Listy do redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Magazyn Akwarium nr 3/2017 (163)
https://magazynakwarium.pl/

Edytorial

Drodzy Czytelnicy,
obecne wydanie mA ma prawo Was zaskoczyć. Pozytywnie. Znajdziecie w nim bowiem mieszaninę klasyki i nowości, coś na miarę XXI wieku i małe powroty do tradycji – słowem: bogactwo różnorodności! Znakomici autorzy, tacy jak Kamil Hazy, który całkiem niedawno zadebiutował na naszych łamach, już ugruntowuje swoją pozycję kolejnym materiałem – tym razem skierowanym do adeptów biotopowego nurtu akwarystyki. Inny pasjonat – Krzysztof Haja – a zarazem chyba największy w Polsce znawca Jeziora Wiktorii i jego ichtiofauny, występuje w Magazynie aż w dwóch odsłonach: i jako świetny rozmówca, i jako rzeczowy autor (notabene w następnym numerze opublikujemy recenzję jego „fundamentalnej” książki Pielęgnice Jeziora Wiktorii). Z kolei próbką pióra i obiektywu Marcina Szuchnika jest wielowymiarowy portret efektownej ryby z charakterem, czyli Cincelichthys pearsei. Natomiast rozmowa z Mariuszem Pożogą, właścicielem Laboratorium 313, może okazać się gratką dla wszystkich zainteresowanych akwarystyką roślinną i dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swą przygodę z roślinami in vitro w akwarium. Swoimi doświadczeniami z Tour de Shrimp – rowerowej wyprawy do miejsc występowania europejskich krewetek słodkowodnych umiejętnie dzieli się Rafał Maciaszek. Zaś Hubert Zientek – hodowca z imponującym dorobkiem – prezentuje tym razem relatywną nowość akwarystyczną: ryby z rodzaju Danionella. Wreszcie Przemysław Leśniak zachęca do uprawy eriocaulonów – dokonując szerokiego przeglądu tej grupy roślin. Czy to już koniec? Nie. Oto brawurowo napisany przez Pawła Paśnickiego felieton pod przewrotnym tytułem Akwarysta – masochista może wywołać w Was nie tylko śmiech, ale poważniejszą refleksję (ja w każdym razie siebie, tudzież swoje nieco skrzywione relacje z żoną i córką podczas lektury tego tekstu odnalazłem). I – last but not least – listy. Traktowane często jedynie jako dodatek do merytorycznej zawartości pisma, zostały opracowane przez wybitnych znawców i specjalistów i same w sobie tworzą lapidarne, zróżnicowane i w miarę wyczerpujące artykuły (dotyczące akwarystyki morskiej, hodowli altumów, bioreaktora dennego i używania trichlorfonu w zbiornikach z rybami).
Zapraszam Was do lektury!

Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści

Artykuły

FOTOREPORTAŻ
Egzotyczne akwaria Palmiarni Miejskiej w Gliwicach w obiektywie Andrzeja Zabawskiego

ROŚLINY AKWARIOWE
Rośliny akwariowe w XXI wieku. Z Mariuszem Pożogą rozmawia Paweł Czapczyk

KREWETKI
Rafał Maciaszek
Atyaephyra desmarestii i Dugastella valentina – europejskie krewetki słodkowodne

PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE
Ugryziony przez Afrykę. Z Krzysztofem Hają rozmawia Paweł Czapczyk

RYBY – AFRYKA
Krzysztof Haja
Porażka drapieżnych pielęgnic Jeziora Wiktorii

RYBY – AZJA
Hubert Zientek
Ryby z rodzaju Danionella w naszych akwariach

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Kamil Hazy
Akwarium biotopowe na piątkę

RYBY – AMERYKA ŚRODKOWA
Marcin Szuchnik
Pastwisko w Meksyku: Cincelichthys pearsei

ROŚLINY AKWARIOWE
Przemysław Leśniak
Rodzina Eriocaulaceae, czyli eriocaulony w akwarium

FELIETON
Paweł Paśnicki
Akwarysta – masochista

Stałe rubryki
Aktualności
Encyklopedia
Listy do redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Magazyn Akwarium nr 4/2017 (164)

Edytorial

Drodzy Czytelnicy!
Wydanie lipcowo-sierpniowe mA, które bierzecie oto w swoje ręce, ukazuje się w samym środku sezonu urlopowego – i albo zażywacie właśnie beztroskiej kanikuły, albo pilnie nadrabiacie zawodowe i rodzinne zaległości. To czas, kiedy dni są dłuższe, słońce stoi wysoko i wszystko zdaje się sprzyjać nabieraniu dystansu do codzienności. To również okres, kiedy – przemierzając leśne ostępy, podmokłe łąki i małe rzeczki (nie mówiąc już o penetracji egzotycznych akwenów i feerycznych raf koralowych) – możemy poszukać inspiracji i pomysłów do założenia w niedalekiej przyszłości nowych zbiorników i zrestartowania tych już opatrzonych.
Życząc Wam wielu niebanalnych doznań podczas tego lata, mam cichą nadzieję, że bieżący numer mA wpłynie na Was pozytywnie – twórczo, inspirująco. A co znajdziecie wewnątrz? Oto Marcin Wnuk zachęca do odwiedzenia tegorocznej edycji Pet Fair, podczas której odbędzie się Polish Aquascaping Contest. Małgorzata Tarczyńska radzi, jakie rośliny wybrać do nanoakwarium, a Hubert Zientek udziela cennych wskazówek na temat hodowli ziemiojada spiczastogłowego. Szczególnie polecam Waszej uwadze rozmowę z dyrektorem płockiego zoo Krzysztofem Kelmanem (nie, nie dlatego, że sam ją przeprowadziłem, lecz dlatego, że na naszym firmamencie akwarystycznym Krzysztof Kelman jest postacią wyjątkową i najzwyczajniej w świecie warto go posłuchać…). Z kolei znakomity materiał Lechosława Łątki zadowoli nie tylko miłośników tanganickich tropheusów, a solidny wykład Konrada Mączki na temat takich makroelementów obecnych w wodzie, jak fosfor, siarka czy chlor – nie tylko hydrobiologów i maniaków mierzenia parametrów. Jak hodować zbrojnika L66? – to akurat podpowie Aleksander Stefaniak. O ile się nie mylę, hodowca ten debiutuje na naszych łamach. Podobnie jest z Przemysławem Chuchrakiem, hodowcą krewetek, który dzieli się swoim doświadczeniem na temat chowu i rozmnażania przepięknych krewetek z Sulawesi – Caridina dennerli. I na koniec autor, który – jak dotąd – niewiele tekstów wprawdzie opublikował, ale zdążył już zyskać sobie grono zagorzałych wyznawców: Paweł Paśnicki. Czy jego inteligentny i nieco przewrotny artykuł „Paletki – fakty i mity” jest przysłowiowym wsadzaniem kija w mrowisko? Tych, których korci, zachęcam do polemiki, a wszystkich gorąco zapraszam do lektury – zarówno tego, jak i pozostałych materiałów...
Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści

Artykuły

AQUASCAPING
Polish Aquascaping Contest

ROZMOWY mA
Akwarysta od urodzenia. Z Krzysztofem Kelmanem rozmawia Paweł Czapczyk

Paweł Paśnicki
Paletki – fakty i mity

Hubert Zientek
Ziemiojad szpiczastogłowy. Demoniczne piękno w akwarium

AKWARYSTYKA ROŚLINNA
Małgorzata Tarczyńska
Rośliny do nanoakwarium

Aleksander Stefaniak
Całe tabu na temat Hypancistrus sp. L66, czyli King Tiger Pleco w pełnej krasie

KREWETKI
Przemysław Chuchrak
Moje doświadczenia w chowie i hodowli Sulawesi Cardinal

RYBY – AFRYKA
Lechosław Łątka
„Czarne” typy, czyli grupa „black” rodzaju Tropheus w akwarium

CHEMIA WODY
Konrad Mączka
Chemia wody. Makroelementy z perspektywy akwarysty

RECENZJA
Paweł Czapczyk o książce Krzysztofa Hai

Stałe rubryki
Aktualności
Encyklopedia
Listy do redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Magazyn Akwarium nr 5/2017 (165)

Edytorial

Drodzy Czytelnicy,
wrzesień i październik to miesiące obfitujące w wydarzenia akwarystyczne i z pewnością zaznaczone w kalendarzu niejednego szanującego się akwarysty-aktywisty.
Ze swej strony powiem, że reprezentacja mA pojawi się w Płocku i w Łodzi. Nie zabraknie nas też ani w Drozdowie, ani w Poznaniu. Będzie można z nami podczas tych imprez porozmawiać na żywo i poobcować z archiwalnymi oraz tegorocznymi wydaniami Magazynu.
A co znajdziecie w bieżącym wydaniu? Zaczynamy od wakacyjnych fotoreportaży, będących pokłosiem hiszpańskich wojaży Krzysztofa Pająka. Z pewnością atrakcyjny dla wielu czytelników i estetów okaże się wywiad z Oliverem Knottem, światowej sławy aquascaperem pochodzącym z Niemiec. Nie mniej ciekawą szatą graficzną odznacza się materiał Kamila Hazego, który z nieco innej perspektywy niż czyni się to zwyczajowo opowiada o roli światła w akwarium. Małgorzata Tarczyńska poglądowo odsłania przed nami tajniki zakładania nanoakwariów, a Hubert Zientek serwuje cenne porady hodowlane na temat jordanelki florydzkiej. Z kolei Bogdan Koczyk, świetnie debiutując na łamach mA, dzieli się swym niemałym doświadczeniem, pasją i wiedzą, jakich nabył podczas obserwacji koników morskich. Piotr Stolc natomiast z bezprzykładną znajomością rzeczy przedstawia fascynującą „pielęgnicę Inków”, czyli Tahuantinsuyoa macantzatza. Rozmowa z Markiem Widurem staje się, z jednej strony prezentacją prężnie działającego Polskiego Klubu Miłośników Dyskowców, a z drugiej – zachętą do odpowiedzialnego chowu paletek. Oczywiście to jeszcze nie wszystko, co znajdziecie w obecnym wydaniu dwumiesięcznika. Oto bowiem Mariusz Schauer zwięźle omawia wady i zalety wapieni w akwarium, a Bartosz Strzała prezentuje hodowlę pierwotniaków, czyli mikroskopijną karmówkę spod znaku pantofelka i spółki. Możecie też zajrzeć do aktualności, przeczytać konkretne i profesjonalne odpowiedzi na listy i rzucić okiem na nowe produkty na rynku.
Krótko mówiąc: zapraszam Was do lektury!
dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści

Artykuły

PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE
Krzysztof Pająk
CosmoCaixa
L’Aquarium de Barcelona
L’Oceanogràfic Valencia

ROZMOWY MA
Aqua Creator. Z Oliverem Knottem rozmawia Paweł Czapczyk

Piotr Stolc
Tahuantinsuyoa macantzatza, czyli pielęgnica Inków

AKWARYSTYKA MORSKA
Bogdan Koczyk
Doświadczenia w hodowli koników morskich w płockim ogrodzie zoologicznym

ROZMOWY MA
Dyskowce – ryby majestatyczne i wymagające. Z Markiem Widurem rozmawia Paweł Czapczyk

RYBY – AMERYKA PÓŁNOCNA
Hubert Zientek
Jordanelka florydzka – karpieńcowaty z Florydy

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Kamil Hazy
Aranżacja światłem

AKWARYSTYKA NATURALNA
Mariusz Schauer
Polskie wapienie w akwarystyce

AKWARYSTYKA ROŚLINNA
Małgorzata Tarczyńska
Nanoakwarium – kunsztowna kompozycja i minimalizm

POKARMY AKWARYSTYCZNE
Bartosz Strzała
Pod pantoflem, czyli kilka słów na temat hodowli pierwotniaków

Stałe rubryki
Aktualności
Encyklopedia
Listy do redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Magazyn Akwarium nr 1/2018 (167)

Edytorial
Drodzy Czytelnicy!
Nadszedł rok 2018, a wraz z nim wiele znaczących zmian w samym Magazynie Akwarium i wokół niego. Zauważyliście już pewnie całkiem inną winietę czasopisma, która ma swój charakter, odpowiadając jednocześnie nowoczesnym trendom graficznym. Ale odświeżona okładka to nie wszystko, to tylko przysłowiowy wierzchołek góry lodowej: wraz z nią zmienił się bowiem kształt magazynu – jego objętość wzrosła aż do 114 stron, zaś zawartość merytoryczna wzbogaciła się o stały dodatek terrarystyczny (zresztą obie dziedziny: akwarystyka i terrarystyka często się przecież uzupełniają i zazębiają). Sezonowo wprowadzimy też dział zatytułowany „Oczko wodne” – wszak coraz więcej z osób parających się na co dzień akwarystyką, w okresie wiosenno-jesiennym przetrzymuje i z powodzeniem rozmnaża rozmaite gatunki „ryb akwariowych” w przydomowych i ogrodowych stawkach oraz basenach. Ale na tym nie koniec: Czytelnicy naszego czasopisma, obecni i aktywni w sieci, dostrzegli już pewnie wzmożony ruch na naszym fanpage’u facebookowym, a to m.in. za sprawą cyklicznie organizowanych od początku grudnia konkursów. Śledźcie zatem nasze działania na Fb, śmiało bierzcie udział w konkursach i wygrywajcie nagrody.
A teraz rzecz może najważniejsza: nie od dziś uważamy, że na Magazynie Akwarium – jako jedynym ogólnoakwarystycznym medium prasowym w Polsce – spoczywa nie lada odpowiedzialność: edukacyjna i popularyzatorska, i że – co tu dużo kryć – jako redakcja mamy do spełnienia misję. I właśnie dlatego postanowiliśmy bliżej współpracować z prężnie działającymi klubami, stowarzyszeniami i forami akwarystycznymi, a także współuczestniczyć w ważnych projektach i otaczać patronatem medialnym instytucje i projekty warte wspierania. Jednym z nich jest obrastający już małą legendą środowiskową Wieżowiec Akwarystyczny, który powstał w Instytucie Biologii na Uniwersytecie w Białymstoku, innym – szkolenia TNBZ Animalian, jeszcze innym cykliczne imprezy akwarystyczne odbywające się w Kompleksie Świętokrzyska Polana.
I last but not least: w tym roku zdecydowaliśmy się powołać do istnienia Akademię Magazynu Akwarium (AmA). Wspólnie z naszymi ekspertami i partnerami w dniach 6–8 kwietnia 2018 r. na Targach Zoologicznych Warsaw Animals Days zorganizujemy warsztaty z zakładania akwariów i paludariów, pokazy multimedialne, prelekcje i atrakcyjną wystawę akwarystyczno-terrarystyczną. Już dziś na tę imprezę bardzo serdecznie Was zapraszamy!
dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści
Artykuły

ROZMOWY MA
Zwierzęta mają pamięć genetyczną.
Z Włodzimierzem Stanisławskim rozmawia Paweł Czapczyk

RYBY – AZJA
Adam Karwowski, Andrzej Kociołkowski
Rozmnożenie wężogłowa birmańskiego, czyli Channa harcourtbutleri w akwarium

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Kamil Hazy
Rio Guaporé – rzeka pełna roślin

RYBY – AFRYKA
Damian Skrabarczyk
Jeszcze słów kilka o Paretroplus menarambo

TESTUJEMY NA ŁAMACH
Pompki napowietrzające

RYBY – AFRYKA
Wojciech Sierakowski
Buccochromis rhoadesii – piękny „zabójca” z jeziora Malawi

ACQUASCAPING
Aquascaper, pasjonat, juror.
Z Adamem Golikiem rozmawia Paweł Czapczyk

ROŚLINY AKWARIOWE
Maciek Michalski
Rośliny w akwarium z dyskowcami

KREWETKI
Paweł Woźniak
Charakterystyka krewetek z Sulawesi

ŚLIMAKI
Hubert Zientek
Pomacea diffusa – najpopularniejsza ampularia w naszych akwariach

TERRARIUM – GADY
Radomir Jaskuła, Radim Svěchovský
Gekony z rodzaju Gonatodes – małe klejnoty z neotropików

POZNAJMY SIĘ
„Onlajny”

Stałe rubryki
Aktualności
Encyklopedia akwarystyczna
Encyklopedia terrarystyczna
Listy do redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

[b]Magazyn Akwarium nr 2/2018 (168)
[/b]

Edytorial
Drodzy Czytelnicy!
Właśnie oddajemy w Wasze ręce marcowo-kwietniowy numer Magazynu Akwarium. Dwumiesięcznik został już trwale wzbogacony o nowe działy: „Terrarystykę”, a sezonowo także „Oczko wodne”. Mamy nadzieję, że w poszerzonej objętościowo (i treściowo) formule czasopisma doskonale się odnajdziecie – wszak akwarystyka będzie w nim wiodła (jak zawsze) prym, nic nie tracąc ani na jakości, ani na merytorycznym zróżnicowaniu.
Wystarczy spojrzeć na bieżące wydanie: znajdziecie tu wywiad ze znakomitym aquascaperem i poglądowy artykuł o tym, jak założyć odpowiednie akwarium dla pielęgniczek, materiał o charakternej pielęgnicy „dovii” i omówienie rzadziej u nas spotykanych dzikich żyworódek. Godne polecenia są także inne artykuły oparte na własnych doświadczeniach autorów – o uprawie hiacynta wodnego czy chowie i rozmnażaniu agresora tęczowego. Nawet terrarystyka w bieżącym wydaniu zahacza o akwarystykę (opisane żaby można z powodzeniem hodować w paludarium), a „Oczko wodne” jest wręcz jej prostym przedłużeniem: mowa bowiem o akwariowych gatunkach, które od późnej wiosny do wczesnej jesieni można trzymać w ogrodowym stawku.
I rzecz najważniejsza: zapraszamy Was do naszej strefy na targach Animals Days od 6 do 8 kwietnia. W ramach Akademii Magazynu Akwarium (AmA) przygotowaliśmy dla Was wiele interaktywnych pokazów i atrakcji. Będą znane nazwiska i unikatowe zwierzęta morskie, słodkowodne oraz lądowe. „Oj – jak mówi klasyk – będzie się działo!” Po szczegóły odsyłamy do s. 6–7 mA i na stronę www. Śledźcie nas na Facebooku: www.facebook.com/magazynakwarium/ .
dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny mA

Spis treści
Artykuły
ROZMOWY MA
Aquascaper z zamiłowania.
Z Grzegorzem Grzegorowskim rozmawia Paweł Czapczyk
Michł Sareło
Akwarium biotopowe dla pielęgniczek
RYBY – AMERYKA ŚRODKOWA / AMERYKA POŁUDNIOWA
Lechosław Łątka
Mało znane gatunki z rodziny Poeciliidae, czyli Micropoecilia picta oraz Poecilia parae w akwarium
Hubert Zientek
Agresor tęczowy (Crenuchus spilurus) – rzadki kąsaczokształtny w naszych akwariach
TESTUJEMY NA ŁAMACH
Grzałki
RYBY – AMERYKA ŚRODKOWA
Krzysztof Tomaszewski
Władca, dyktator, dominator? Nie – po prostu Parachromis dovii
AKWARYSTYKA MORSKA
Witold Sosnowski
Rozmnażanie błazenków – hodowla fitoplanktonu
ROŚLINY AKWARIOWE
Szymon Rezmer
Kwitnący hiacynt wodny (Eichhornia crassipes)
OCZKO WODNE
Hubert Zientek
Chów i rozród ryb akwariowych na wolnym powietrzu
TERRARIUM – PŁAZY
Janusz Wierzbicki
Sitówka złocista (Hyperolius puncticulatus)
Stałe rubryki
Aktualności
Encyklopedia akwarystyczna
Encyklopedia terrarystyczna
Listy do redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości