To forum używa cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz zablokować używanie plików cookies na tym forum, jednak pewne elementy mogą nie działać właściwie.

Cookie będzie przechowywane w przeglądarce, niezależnie od wyboru, aby zapobiec powtórnym ci zadał to pytanie. Będziesz w stanie zmienić ustawienia plików cookie w każdej chwili.

Malachitowe akwarium

Witam Smile

Nadszedł czas by zaprezentować nowe szkło.
Przyjechało na Wystawę Akwarystyczną Aqua Jura 2016 a wykonawcą nie mógł zostać nikt inny jak Karol z Aquarium-fish.Dzięki wielkie  Imnotworthy   .To standardowe Full Optiwhite - 128 l.(80X40X40). Poprzednie 112l litrów (profil) trafiło na sprzedaż w całości i cieszy nowego właściciela. Jako , że strasznie mnie denerwowały wymiany świetlówek T8 co pół roku i T5 co 10 miesięcy postanowiłem pójść w nieznane dla mnie rewiry i padło na oświetlenie Led.Tutaj straszne podziękowania dla Piotra z zaprzyjaźnionego forum aquarebels.pl , który to wykonał dla mnie lampę akwarystyczną Aquatronic Flora Medium 72W.Szacun i wielkie dzięki Piotrze  Imnotworthy  .I tak zaczęła się przygoda z oświetleniem Led....
Co do dalszych zmian to: postanowiłem się pożegnać z podłożem jonowymiennym.Niestety koszty wzięły góre - nie jest to tanie podłoże a jako , że właśnie szukam złotego środka aby mieć coś pomiędzy HT a LT to padło na ziemię.Tutaj też dla mnie nowość bo albo jechałem na żwirach albo na podłożach jonowymiennych.A teraz ziemia Pana Wojtaszka.Oczywiście nie wierzę, że wytrzyma 6 lat jak podaje sprzedawca ale chciałem sobie spróbować.Oczywiście ziemii nie zostawiłem samej sobie-poszło sporo kulek gliniano-torfowych JBL , pałeczek nawozowych Easy Life , kapsułek z dopalaczami  Wink09  , i dopiero na to żwirek kwarcowy niskiej granulacji.Woda w 3/4 była z poprzedniego akwarium , filtra nie otwierałem nawet - tylko przełożyłem i nastąpił odpał  Wink  .Mimo to zbiornik dojrzewał prawie standardowo- około miesiąca.No i się zaczęło... Confused   .Jako , że nadal dozuje solami a nie gotowcami pojawiły się glony....różnej maści tzn w przewadze nitka i krasnale Big Grin .Wynikało to z tego , że w danym momencie nie potrafiłem (i chyba nadal nie potrafię  :? ) odczytać ile mam W/l . Ze świetlówkami typu T8 i T5 nie było problemu bo wiedziałem jaką mocą świecę w danym momencie i w związku z tym wiedziałem jak podawać sole i ile ich podawać.Tutaj czarna magia....Po latach nieużywania wróciłem do klasycznych testów kropelkowych i mierzenia parametrów, robienia zapisów i codziennej obserwacji...czyli tego co robiłem jak zaczynałem z akwarystyką  Cool  .Trochę to trwało bo jeszcze do tego wyniki na TDS-sie były , że tak powiem niezadowalające wróciłem do wody RO.Bez mieszania z częstochowską kranówką!Tak podmiana za podmianą, pomiar za pomiarem zacząłem sukcesywnie zwiększać oświetlenie i dozować odpowiednio sole.Można powiedzieć , że dopiero teraz jestem zadowolony choć myślę , że lampa jest wykorzystana może w 60-70%. Będę podkręcał nadal do maxa aby zobaczyć jak się wybarwiają roślinki a potem zobaczę na jaki stan się zdecydować  Bigeyes01  . Bo pełna moc to szybko rosnące rośliny i przycinki co tydzień a na to nie ma za bardzo czasu...  Na tą chwile glonów brak  Big Grin .Oczywiście CO2 podaję cały czas z butli wysokociśnieniowej.
Co do zwierzaków...na dole moje ulubione kiryski corydoras metae,trochę otosków , w toni razbora espei(12 sztuk), kilka neonów simulansów, drobnoustki - w tym moje ulubione purpurowe - Nannostomus mortenthaleri- ( i tu prośba i pytanie- nigdzie nie mogę ich znaleźć- gdyby ktoś miał namiary na kogoś to proszę o kontakt bo chciałbym trochę dokupić), zwinnik armstronga, trochę razbory galaxy i razbory erythromicron.Poszukuję też bornańskiej bo na tą chwile też niedostępna....
Ekipa sprzątająca też oczywiście jest ale w małych ilościach - to krewecie Amano i Sakury Red-po kilka sztuk.
Co do roślinek to mchy(różniste), microsorium narrow i windelov, echinodorus vesuvius, lagarosiphon cordofanus,krynia rzemieniolistna, alternanthera reineckii, limnophila aromatica, lotos tygrysi czerwony itd....
Na żwirku po lewej stronie staurogyne repens, a po prawej micranthemum monte carlo( tutaj dopiero zaczyna rosnąć).
No i to między pierwszym a drugim planem moje nowości : eriocaulon parkeri,eriocaulon polaris,eriocaulon black bee i eriocaulon vietnam. Zobaczymy jak sobie poradzą u mnie... Wink
Z obsady to jeszcze ślimaki helenki i helmety.
Aranż d...y nie urywa- nie jest akwarium wystawowe , że oczy każdemu mają wychodzić bo na to po prostu czasu nie ma.Dlatego jak pisałem wcześniej - chciałbym i dążę do tego by znaleźć złoty środek między HT a LT czyli aby rośliny czerwone też miały miejsce i łamały zieleninę ale aby też nie rosło wszystko za szybko.
Zdjęcie ogólne:

Załączone pliki Miniatury

Hehe...jak dla mnie, to bardzo ładne NORMALNE akwarium Smile

Jak będziesz oszczędnie korzystał z kanału niebiesko/czerwonego, to glonów nie będzie.

Nie masz CO2 czy nie widzę?

pozdrawiam

Dzięki Piotrze Smile
CO2 oczywiście posiadam - koło deszczowni z lewej strony jest taki zielony wężyk doprowadzający.
Tu nawet nie chodzi o samo pojawianie się glonów-bo skoro się pojawiły to musiały zaistnieć przyczyna ich powstania.A jak zdefiniujemy przyczynę to możemy spokojnie z nimi walczyć.
Chodzi mi o to by uzyskać na tej lampie bardzo zbliżone wybarwianie się czerwonych roślinek jak miałem na T5 i T8 takich jak np. u mnie w bańce - alternanthera reinecki czy limnophila aromatica.
Na T5 i T8 uzyskiwałem niezłe wybarwienia- zobaczymy czy tutaj tez się uda.

Pozdrawiam
Piotr

Jedna bardzo znana Pani w świecie akwarystyki, powiedziała mi, że wybarwienie roślin w ogóle nie jest związane ze światłem Big Grin
Wszystko siedzi w wodzie.

I byłem tego świadkiem na Aqua Jurze Smile

Osobiście myślę, że jest zbiór wielu czynników i dla każdego szkła trzeba znaleźć na to sposób.

Powodzenia i trzymam kciuki!

(13-10-2016, 20:43)Mystik napisał(a): Jedna bardzo znana Pani w świecie akwarystyki, powiedziała mi, że wybarwienie roślin w ogóle nie jest związane ze światłem Big Grin

Bardzo odważne i ciekawe stwierdzenie. 
Woda i jej zawartość,podłoże, filtracja,światło  jest jednym z czynników więc jak jednego zabraknie to wybarwienie też Tongue

Faktycznie...bardzo ale to bardzo odważne stwierdzenie Smile
Na razie jestem bardzo , ale to bardzo zadowolony !
W zasadzie to już miałbym pierwszą wymianę świetlówek T8....
A tak- wszystko toczy się dalej.... Smile

Pozdrawiam
Piotr

Też tak mówiłem Big Grin

Ale jak zobaczyłem na własne oczy, to uwierzyłem.

Wszystko to samo (światło to samo) a po zmianie wody po 24h wszystko co czerwone to wyparowało Big Grin

Bardzo nurtuje mnie ta "Pani"...
Czy ta Pani to osobistość częstochowska, że tak się wyrażę czy była po prostu na wystawie?
No i do tego "znana"....
Oczywiście bez wchodzenia w personalia Smile

E , Myst się w drobne nie bawi ,pewnie chodzi o Diane Walstad Smile

Dobre Smile
Hehehehe

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości