To forum używa cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz zablokować używanie plików cookies na tym forum, jednak pewne elementy mogą nie działać właściwie.

Cookie będzie przechowywane w przeglądarce, niezależnie od wyboru, aby zapobiec powtórnym ci zadał to pytanie. Będziesz w stanie zmienić ustawienia plików cookie w każdej chwili.

Purigen regeneracja

Aloha,

Mój purigen w sumpie wygląda tak:

Chyba zbliża się czas wymiany lub regeneracji.

Nawet bym się zdecydował na regenerację, ale znalazłem kilka sprzecznych opinii w internecie.

Po pierwsze w czym regenerować. Jedni piszą, że w np. w ACE, a drudzy, że musi być to wybielacz chlorowy.

I drugie. Jak potem wywalić chlor z purigenu.  Jedni piszą, że wystarczy przepłukać przez 8 godzin i potem na kaloryfer do wyschnięcia. Inni (i chyba instrukcja), że należy zastosować moczenie w preparacie pozbawiający chloru.

Jak ktoś to robił, w szczególności w morszczyźnie, to poproszę o instrukcję Smile

do soli nie ładowałam regenerowanego

do słodkiego i owszem
testerami na ochotnika zostały krewety redki i amano - wszystkie przeżyły Smile

moczyłam w ace lub innym najtańszym wybielaczu ( zdaje się made in tesco - tańszy = mniej "bajerów" )

moczenie 24 h w proporcjach wg instrukcji
następnie przepłukać RO kilkakrotnie
jak mi się nie śpieszyło - to wrzucałam do RO i pozostawiałam na dzień
albo dodawałam Prime - Seachem ( jak byłeś, trza było gadać - bo jeszcze mam Smile ) - proporcji nie pamiętam

następnie w woreczku sobie dyndało i suszyło się Smile

i teraz - jak mnie sklera nie myli 

ace i jeżeli mnie pamięć nie myli "Bielinka"  ( ace po lewej) 

[Obrazek: IMG_0826.jpg]
Przygotować roztwór środka wybielającego w wodzie w stosunku 1:1. Namoczyć Purigen na 24 godziny w plastikowym lub szklanym (nie m
24[Obrazek: IMG_0827.jpg]

i po 
ii po wym!) pojemniku i pozostawić w miejscu z dobrą wentylacją, poza zasięgiem dzieci. Po upływie doby przepłukać obficie i namoczyć na 8 godzin w roztworze zawierającym 2 łyżki stołowe preparatu ChlorGuard, Prime lub innego usuwającego chlor (w takim przypadku stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu).

A ja do słodkiego regenerowałem tak jak Juras zalecił :
Najtańszy wybielacz chlorowy o nazwie "Marcin" za nie całe 2zł Big Grin
pół a pół z wodą na dobę z purigenem do słoika.
Mieszanie od czasu do czasu ,po czym intensywne płukanie w skarpecie pod kranem.
Po czym antychlor około 10-15ml na słoik i moczenie kolejną dobę.

Po tej operacji purigen pod kran i do filtra.
Nic nie padło więc raczej jest ok.

A z innej beczki - ile razy da się zregenerować purigen?

tego nie wie nikt - chyba Smile

1. musi odyskać jasny kolor - ponoć to jest jeden z wyznaczników udanej regeneracji

2. po płukaniu nie może śmierdzieć chlorem - aczkolwiek, niektórzy podają, co moje doświadczenia potwierdzają, że specyficzny zapach - cholercia wie czego, zostaje - zwłaszcza po ace, lepszy rezultat "zapachowy" był po bielince

No i git.....Hahar....ten najtańszy wybielacz Marcin, to gdzie się kupuje?

Kalina, to przy okazji korali czy czegoś innego nie zapomnij o tym antychlorze Big Grin

Dzięki.

Nie wiem ile kosztuje Marcin Wink ,ale bielnar 2 zł ,a bielinka też coś koło tego Smile

Myst u mnie w drogerii (chyba jakas sieć "społem,zaspołem i się nie wyspołem "Big Grin )1,69 zl za 1l albo jakos tak , moge Ci kupic jak chcesz ... Smile

Jeszcze jedno- regenerować w temp. pokojowej czy może podgrzać ?
Teoretycznie temp. powinna przyspieszyć reakcję - ale czy chlor nie uleci za szybko ?

No więc tego się obawiałem....ja mieszkam w "mieście" i kurde u mnie drogerii już nie ma Sad

Kup mi to przywieziesz jak będziesz Big Grin

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości