To forum używa cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz zablokować używanie plików cookies na tym forum, jednak pewne elementy mogą nie działać właściwie.

Cookie będzie przechowywane w przeglądarce, niezależnie od wyboru, aby zapobiec powtórnym ci zadał to pytanie. Będziesz w stanie zmienić ustawienia plików cookie w każdej chwili.

Rowa Phos

nooooo i dopadło mnie PO4 - ani w małej kałuży, ani w chałupie hepatusa - dotychczas niewykrywaly 

( niektórzy nie wierzyli Tongue, ale przyjechali zmierzyli i zwątpili Big Grin )  

no ale - walka z glonami trwała ( i trwa?) dłuuuuugo

baniak 2 miechy bez lampy - lekka modyfikacja zestawienia diód a przy okazji - brak papu dla glona :Smile jednym słowem "dwa w jednym" 

przy okazji dowaliłam żywej skały do sumpa i zlikwidowałam filtr z biopelletami  

no i tutaj popełniłam błąd - były pellety - nie było PO4 ( no, wg hanki niemierzalny ) 

zanim lampę powiesiliśmy z Mystem "coś" mnie tknęło i zrobiłam pomiar PO4 

no i SZOK - 0,34 ppm 

no dobra - popsuło się - ale oglądam fiolkę z góry, z dołu i i z boku i faktycznie pierwszy raz w życiu widzę "paryski błękit" Big Grin

pomiar nr 2 - 0,37 ppm 

( nie pamietam dopuszczalnego błędu pomiaru ) 

więc, trza działać ......

w dniu wczorajszym zapodałam Rowa Phos - ponoć rewelacyjny w walce z PO4

delikatnie, dłożyć zawsze można :Smile

obieg ok 900 l 

Rowa Phos - 250 ml - w dwóch woreczkach, zawieszonych przy wyrzucie wody z odpieniacza 

pomiar PO4 po 24 h 

I - 0,30 ppm 
II pomiar - 0,29 ppm 

delikatnie, powolutku do przodu Big Grin

Zobaczymy za 2-3 dni. W sumie dobry test preparatu się szykuje Big Grin

Trzymam kciuki!

U mnie teraz 0,16ppm. I tak się zastanawiam czy w ogóle to ruszać. Musze pomyśleć.

kolejna doba minęła

I pomiar - 0,25 ppm
II pomiar - 0,25 ppm

No robi wrażenie. Jestem ciekaw co się stanie jak się rowa skończy.

Pelety odpalasz ponownie?

pellety AIO latają od soboty wieczór

I pomiar - 0,23 ppm
II pomiar 0,22 ppm

yyyyy, zwolniło .......

a na opakowaniu podają, że:

"content: 1000 g
suitable for up to 4000 l of salt-water or up to 8000 l of fresh-water at 3 mg/l PO4"

a znów na stronie producenta http://www.rowa-wasser.de

podają, że:

"So setzen Sie ROWA ® phos ein (bei 1 mg/l Phosphat):
Art. Nr. 040401 100 ml ROWA ® phos für 200 - 400 l Süßwasser bzw. 100 - 200 l Meerwasser
Art. Nr. 040402 250 ml ROWA ® phos für 500 - 1000 l Süßwasser bzw. 250 - 500 l Meerwasser
Art. Nr. 040405 500 ml ROWA ® phos für 1000 - 2000 l Süßwasser bzw. 500 - 1000 l Meerwasser"

kurczaczek, nie rozumiem Sad

Nie jestem biegły z deutschlandzkiego ale wydaje mi się, że chodzi o dawkowanie jak u innych producentów. Pierwsza wartość stosowana jest na nowo założony zbiornik, druga przy stosowaniu regularnym.
Przy okazji ja testuję Phos Bond z Seachem, fosforanów nie mierzyłem jeszcze ale po zbiorniku zauważam pewne zmiany pozytywne...

Z oryginału wynika, że Kalina powinna mieć 2x więcej tej rowy. Ale ja bym poczekał. Zjechało w kilka dni dość konkretnie.
Pytanie skąd to się wzieło i jak ograniczyć dopływ PO4 do zbiornika. Bo za chwilę poziom się mu stabilizuje pomimo, że preparat będzie działał.

No i czekamy na pelety Smile

A ja też kombinuję z konstrukcją filtra do pelet Smile

ale pierwszy wpis jest z opakowania
a drugi ze strony producenta

i na tyle co "przeryłam" instrukcje oraz opakowanie

to nie jest ona taka sama jak dane na stronie producenta ......

dlatego zdziwiona jestem takimi rozbieżnościami

dziś wrócia część korali

skąd po4 ? - zawsze było, jest i będzie Smile

mój błąd, że nie robiłam systematycznych pomiarów ( ale oglądanie ciągle "zera" było irytujące Smile )
jednakże od czasu, do czasu pomiar był
od momentu odpalenia akwa latały pellety
i tak długo jak latały pellety, to mimo glonów wszelkiej maści - PO4=0
ostatni pomiar PO4 mam odnotowany z 7.02 i wynosił Zero
16.02 - wyłaczyłam lampę
a 3.03 wyłączyłam pellety ( no bo doszła "żywa skała" , bo były pellety i był glon itd itp Big Grin )
no i coś mnie tknęło i kolejny pomiar po4 robiłam 7.04 - wyszło 0,34; II pomiar 0,37
no więc szok

tak więc - rowa lata doraźnie - aby zbić poniżej 0,1
min 2 tygodnie, aż pellety zaskoczą

no i tradycyjnie pomiary Smile

I pomiar - 0,19 ppm
II pomiar - mniej fajny - 0,21 ppm

co do filtra pellet - Myst kombinuj
ja zauważyłam, na chwilę obecną jedną pozytywną różnicę pomiędzy "białymi pelletami" a pelletami AIO - AIO lepiej latają w filterku, białe były za lekkie do filtra z recyrkulacją

No toś nieźle zjechała....z 0,37 na 0,19 (optymistycznie). Rewelacja.

Kiedy reszta korali? Smile

jak się pali - to mogę w tym tygodniu, ale wieczorkami
albo w przyszłym ...... Smile

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości