To forum używa cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz zablokować używanie plików cookies na tym forum, jednak pewne elementy mogą nie działać właściwie.

Cookie będzie przechowywane w przeglądarce, niezależnie od wyboru, aby zapobiec powtórnym ci zadał to pytanie. Będziesz w stanie zmienić ustawienia plików cookie w każdej chwili.

Słone 160L- przymiarki

Witanko Big Grin Po małych przemyśleniach, wyperswadowaniu mi kwestii małego zbiornika przymierzę się chyba do 160L. Z racji tego że Juras kazał mi nie słuchać głupot z jednego ze znanych for będziecie mieli 2 razy więcej pytań Tongue
Zaczynamy:
- akwarium 160L 100x40x40 (takie mam)
- oświetlenie 3x39W +odbłyśniki (takie posiadam)
noo i to by było na tyle Laught16

Akwarium ma być z takich co to jest sporo miejsca do pływania więc myślę że ok. 10kg suchej skały powinno wystarczyć, jeśli się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu

Potrzeba jeszcze:
- odpieniacz (który?)
- pompy cyrkulacyjne (ile i jakie?)
- sump? Potrzebny czy niekoniecznie? Może odpieniacz wewnętrzny?
- grzałka (wiadoma rzecz)
- aerator- ceny są bardzo różne, na który warto zwrócić uwagę?
- sól- która na start?
- piach- tutaj też zdam się na wasze zdanie
- filtr RO- muszę zobaczyć co tam teraz jest w promocji
- o czym jeszcze zapomniałem/ nie pomyślałem?

Sprzętu jest sporo i sam nie wiem co jest warte uwagi

150 l u mnie mieli odpieniek Tunze 9004 -
ale toto bardziej pod lps/sps - jak stawiasz na miękasy - toto nie wiem jaki Big Grin

cyrkulacja - tunze 6015
i koralia - tata najmniejsza

skoro baniak masz - to chyba łatwiej zrobić panel w nim, niż wiercić dziury
grzałka - u mnie 300 watt - bo ino taka się wolna walała po chacie Big Grin

areator - mam JBL - ponoć dokładny i baaaaaardzo duży

sól - IO
piach - rzecz gustu - popularny "żywy piasek" ma bardzo dużo różnych baboli - nie podoba mi się

w nowym stawiam na piach am 0-1mm

zapomniałeś o pompie obiegowej

Jeśli chodzi o odpieniacz to raczej nie ma sensu brać nic poniżej Tunze 9004. Nie dość, że wydasz odrobinę mniej to raczej będzie to nieopłacalny zakup. 9004 zbiera jeszcze przy okazji film z powierzchni wody, co jest bardzo przydatna funkcją.

Przy takich wymiarach baniaka śmiało możesz się pokusić o cyrkulację 2 x 2000l. Tu masz już falowniki do wyboru.

Możesz dać jakąś przegrodę i zrobić panel na boku zbiornika, ale na logikę odejdzie ci jakieś 15cm na długości. Pomijając aspekty estetyczne (poukrywasz tam większość sprzętu) pomyśl jeszcze o węglu, purigenie i czymś na PO4.

Co do spławika to najlepiej porównać wynik zmierzonego zasolenia z jakimś profesjonalnym sprzętem i wtedy będziesz w miarę pewny pomiaru. Oczywiście drobne rozbieżności nie zrobią specjalnego wrażenia na koralach. Śmiało możesz mieć zasolenie 1,022 do 1,027.

Sól na start Instant Ocean, przy miękkich nie ma co kombinować....balling też będzie zbędny.

Piasek - tak jak pisze Kalina - nie bierz "żywego" Samoa Pink, czy innych wynalazków. Nierówna granulacja, pełno syfu, a życia w nim tyle co na wyświetlaczu smartfona. Jak zakończy się dojrzewanie wsyp jakiś drobny piasek koralowy. Suchy.

Skała też sucha. Wszystko z czasem ładnie się przegryzie Big Grin

No i już wszystko wiesz w zasadzie Smile

Z cyrkulatorów, to mały JVP (jeżeli chcesz oszczędzić) lub koralia nano. Ale raczej stawiam też na dwie sztuki. Przy 85cm (no bo też stawiam na panel), jedne może będzie mało. Dużo zależy jeszcze od pompy obiegowej.

Pompkę obiegową kup z regulacją. Może być jakiś newJet2400.

Ważne jest, żebyś najpierw zebrał sprzęt, a potem robił panel. Żeby śię Tobie wszystko ładnie zmieściło Smile

Jeśli chodzi o zasolenie, to od kiedy kupiłem, to zakochałem się w refraktometrze. Proste łatwe i jednoznaczne. Ale to może na później Smile

Filtr RO-DI. Dobrze jest też mieć TDS, żeby nie być zaskoczonym.

W sprawie reszty zgadzam się w 100% z poprzednikami Smile

Ok dzięki wszystkim za potrzebne informacje Smile Teraz zajmuje się mozolnym kompletowaniem potrzebnego sprzętu. Z racji tego że ma to zbytnio nie obciążać mojego budżetu to trochę to potrwa. Jak już będę wszystko miał to przygotuje kolejny zestaw trudnych pytań Wink Dzięki wielkie

2x AquaEl Reef Circulator 2600

czy
2x Hydor Koralia Nano Evolution 1600

Jak uważacie? A może jeszcze coś innego?

Jeśli z akwa 100x40x40 na panel będę musiał przeznaczyć jakieś 15-20cm to suchej skały z 8kg powinno styknąć czy lepiej wziąć więcej?

Zależy kto co lubi, w/g mnie 8 kg. to za mało  Wink

Koralie nano będą IMO za słabe, ale zależy jakie chcesz mieć ułożenie skały. Możesz też popatrzeć za falownikami JVP, ale nie wiem jak one wyglądają jeśli chodzi o bezawaryjność, czy kulturę pracy. Jeśli chodzi o skałę, to najlepiej weź sobie kawałek kartonu o wymiarach dna akwarium i na miejscu układaj konstrukcję. Sama ilość skały zależy od widzimisię, lub widziniedźwiedzie akwarysty.

Skałę chciałem zamówić przez neta a nie zapylać specjalnie do sklepu Wink A z pompami to mnie trochę zmartwiłeś Undecided No to jeśli Ty nie wiesz jak to z nimi jest to ja nie wiem tym bardziej Hammered2 Muszę poszukać  jakichś info na necie

edit
JVP są na przyssawkach także odpadają. Muszę poszukać czegoś innego

edit2
Hydor Koralia Evolution 3200- ta by stykła? 1 czy 2szt.?

Jak chcesz zamawiać skałę to popytaj się o kilka płaskich kawałków. Robisz kilka półek i masz spokój z miejscem na korale. Co do cyrkulacji to ta Koralia 3200 wydaje mi się za mocna. Najlepiej chyba zrobisz kupując jedną pompę Aquaela 2600 i w razie czego zawsze możesz dokupić coś mniejszego. Musisz pamiętać ze korale miękkie jak i większość LPSów nie lubią efektu pralki w baniaku.

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości