To forum używa cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz zablokować używanie plików cookies na tym forum, jednak pewne elementy mogą nie działać właściwie.

Cookie będzie przechowywane w przeglądarce, niezależnie od wyboru, aby zapobiec powtórnym ci zadał to pytanie. Będziesz w stanie zmienić ustawienia plików cookie w każdej chwili.

Wesołego pytania o...

Pamiętając rozmowy z wami na temat solniczki, tutorial Mystica o jej zakładaniu i tego super Ledka z częstochowskiej wystawy mam do was kilka pytań Wink
Szkiełko będzie 50x50x50 z kominem wewnętrzym, na środku i sumpem (jeszcze nie znam jego wymiarów ale powiedzmy, że podstawa będzie 40x40 z refugium i zbiornikiem na dolewkę).
Planowana obsada to ślimaki, krewetki, krabiki no i jakaś babka kopiąca i mandarynek. Z niemobilnej obsady to raczej ładnie falujące miekasy i coś łatwiejszego na dobry poczatek Smile

Powoli kompletuję sprzęt i utknąłem na odpieniaczu oraz oświetleniu. 
I tu się zaczynają pytania Smile Jaki dobrać odpieniacz i jakie oświetlenie proponujecie? Pienidło raczej używane na jakimś forum wychaczę, ale jakie duże i jaką wydajność pompki poninno mieć?
Za oświetleniem się rozglądałem i znalazłem świetlówki juvela t5 o długości 44cm ale zestaw 5 świetlówek z elektroniką to kwota około 600 zł. Podobną kwotę (699 zł) za chińskie ledy z zegarem itd. 
Czy może spróbować samemu coś złożyć?
Choć same diody cree na 120W to jakieś 500 zł O.o, a gdzie elektronika?

Aloha

No to będzie teraz jazda, bo każdy, kto odważy się Tobie podpowiadać, powie pewnie coś innego.

Szkło będzie otwarte czy zamknięte pokrywą?

1. Odpieniacz - jeżeli nie masz zamiaru się rozwijać z wielkością szkła, to szukaj jakiegoś do 300-400l.
2. Lampa - wystarcza 80W w LED - Juras może coś powiedzieć o chińczykach Smile
3. Jak refugium, to obowiązkowo nocne oświetlenie nad jego powierzchnią i to takie konkretne, żeby glony rosły, a się nie rozpuszczały.
4. Komin na środku przy tak małym akwarium, może stać się jego centralnym punktem widokowym. O jakich wymiarach planujesz robić komin?
5. Sump im większy tym lepiej. Dobrze jest przewidzieć miejsce na RO dolewki i baniaki dla Ballinga na zaś.

I na koniec. Weź zrób kostkę 100x100x50 Big Grin

(12-10-2014, 18:45)Mystik napisał(a): Aloha

No to będzie teraz jazda, bo każdy, kto odważy się Tobie podpowiadać, powie pewnie coś innego.

Szkło będzie otwarte czy zamknięte pokrywą?

1. Odpieniacz - jeżeli nie masz zamiaru się rozwijać z wielkością szkła, to szukaj jakiegoś do 300-400l.
2. Lampa - wystarcza 80W w LED - Juras może coś powiedzieć o chińczykach Smile
3. Jak refugium, to obowiązkowo nocne oświetlenie nad jego powierzchnią i to takie konkretne, żeby glony rosły, a się nie rozpuszczały.
4. Komin na środku przy tak małym akwarium, może stać się jego centralnym punktem widokowym. O jakich wymiarach planujesz robić komin?
5. Sump im większy tym lepiej. Dobrze jest przewidzieć miejsce na RO dolewki i baniaki dla Ballinga na zaś.

I na koniec. Weź zrób kostkę 100x100x50 Big Grin
Jestem świadom różnych opinii i każda będzie rozważona Wink
Wolałbym zamknięte akwarium, w ostateczności z koroną.

1.  na 90% nie będę powiększał szkła bo to by oznaczało likwidację mojej ukochanej zielonej 240 :>
2.  czekamy wiec na Jurasa Tongue
3. do refugium jakaś lampka aquaela albo coś wymyślę na 6500 K Wink
4. rozmiar komia będzie zależeć od śrubunku, a śrubunek od pompy Tongue jak będę zamawiać szkło to się skonsultuję z jego twórą. Zapewne będzie mi kleić pan który 90% częstochowskich baniaków udostępnił czyli aquarium-fish
5. Miejsce będzie jedynie w polu pod akwarium. Czyli w zalezności od grubości płyt 50x50x90h Wink

ni ma szans na większe Tongue kazdy centymetr jest wywalczony :>

Pytałem o wielkość komina, bo żebyś miał w nim możliwość dokręcenia śrubunków, to musiałby mieć w jednym wymiarze minimu 10cm, a w drugim, minimum 20cm. Jak będzie miał być kwadratowy, to 20x20cm. A to zostanie po 15cm na około. Nie dużoSad

Przy zamkniętej pokrywie, wiesz co się dzieje z temperaturą przy świetlówkach. Weź to pod uwagę.

zamknięty baniak wg mnie odpada - latem nie dasz rady utrzymać odpowiedniej temperatury,
no chyba, że chłodziarka - ale to dodatkowy koszt

Osobiście nie mam zastrzeżeń do chińskiej lampy, no może poza głośną pracą wentylatorów. Na twoim miejscu wziąłbym 120W i odpowiednio ją skręcił. Na allegro są modele z wyświetlaczem i możliwością zaprogramowania kilku kanałów; za niewielkie pieniądze. Co do odpieniacza...jak chcesz miękasy to lepiej nie kupuj jakiegoś przewymiarowanego, bo najzwyczajniej wyjałowisz wodę do granic możliwości, a jak wiadomo - korale miękkie lubią trochę syfu w wodzie. Sam wykończyłem sporą kolonię zoa eagle eye po tym jak zmieniłem odpieniacz na dużo wydajniejszy.

Jurasku miałem na myśli konkretnie tą lampę: http://allegro.pl/lampa-led-120-w-full-s...48888.html Myślisz, że będzie miała optymalny stosunek jakości do ceny?
Cichaczem ukryłem linka do niej w pierwszym poście Tongue
Co do świetlówek to jestem świadom ilości oddawanego ciepła. W 240 L mam 100W świetlówek i w zeszłym roku tym akwarium ogrzewałem zimą mieszkanie Wink Latem jednak nie miałem żadnych problemów z temperaturą wody.

Co do odpieniacza... to przy miękasach i lps kupić dedykowany dla 300-400L. Jeśli bym wtedy zwiększył akwarium to rozumiem przy planowanej obsadzie mógłby zostać przy niewielkiej ingerencji w rozmiary?

Komin chciałem na środku by akwarium było mobilne (jest kilka opcji jego lokalizacji). Zaczynam się zastanawiać teraz w którym rogu by było lepiej go umieścić bo wtedy baniaczek będzie miał dedykowany bok do stykania się ze ścianą/szafką :C

Myślę, że lampa będzie jak najbardziej ok. Ustawisz sobie jak ci się będzie podobało. Nie wiem jak z wytrzymałością i niezawodnością, ale swoją chińską mam już półtora roku i wszystko jest w porządku. Odpieniacz możesz czysto teoretycznie skręcić, ale nie wiem czy i tak nie wyjałowi za bardzo wody.

a jeśli akwarium urosło by z 50x50x50 do 60x60x60 to ta lampa też by się nadała czy już stosunek mocy do litrażu za mały będzie?

Hihihi Big Grin

Nada się, ale będzie świeciła mocniej i będzie bardziej się grzała i będzie przez to głośniejsza. Tylko tyle.

PS. Zrób 100x100x50 jak pisałem Smile

Skocz do:

Przeglądający: 2 gości