To forum używa cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz zablokować używanie plików cookies na tym forum, jednak pewne elementy mogą nie działać właściwie.

Cookie będzie przechowywane w przeglądarce, niezależnie od wyboru, aby zapobiec powtórnym ci zadał to pytanie. Będziesz w stanie zmienić ustawienia plików cookie w każdej chwili.

apistogramma borelli

To wg. mnie typ numer 2 wśród pielęgniczek w PL. Rybie kilkanaście lat temu zmienili nazwę i obecnie w sumie w obiegu są 3 nazwy. Pielęgniczka Reitziga, pielęgniczka żółta, pielęgniczka Borella. Ja osobiście używam tej ostatniej i tak tez będę tu pisał. Ta pielęgniczka temperamentem jest dużo spokojniejsza od pozostałych apistogramm. Gdyby polecać jakiś gatunek z apisto do akwarium towarzyskiego to borellka jako jedna z bardziej dostępnych i spokojnych powinna zając pierwsze miejsce. Wymaganiami nie odbiega od pozostałych apisto-woda 26-29 st. C twardość wody jest istotna głównie przy chęci rozmnażania przez akwarystę. U mnie wycierały się na poznańskim kranie ale narybek miał kłopot z pływaniem i dopiero obniżenie twardości wody do 8 st N dało pozytywne wyniki. Niestety ale dysponuje słabym zdjęciem tych ryb.

[Obrazek: borelki_zpsc8971c63.jpg]

Samce jak u apisto są większe i bardziej ubarwione. Forma dzika jest koloru szaro-błękitnego z głową oraz płetwami żółtymi. Samice zawsze mniejsze i bardziej szaro ubarwione. W handlu coraz bardziej popularne stają się opale czyli forma barwna tej ryby. Tu już dysponuje ciekawszym zdjęciem samca.
[Obrazek: borelliopal_zpsc3bfa937.jpg]
Niestety jak to bywa-ryba do zdjęcia bywa wystraszona a wiec i blada. Normalnie jest dużo ciekawiej ubarwiona. Intensywnie barwy nawet na mnie robią wrażenie. co do ubarwienia samic mam dylemat gdyż zawsze miewałem kolorem zbliżone do tych samych, które występują u formy dzikiej i dopiero młodzież mi rośnie a, że rośnie strasznie wolno to z odpowiedzią muszę się wstrzymać. Co do zachowań to ryby to w jednym większym akwarium umieściłbym więcej par lub więcej ryb z przewagą samic. Nie widziałem walk jakie spotyka się przy bardziej znanym kakadu. Ważne tradycyjnie jest dno i kryjówki. Im więcej tym lepiej. Do tarła u zdrowych ryb dochodzi bez problemu a samice są lepszymi matkami jak kakadu czy ramirezy(które jak pamiętamy nie są apistogrammami). Ostatnio bez problemu moja samica opiekowała się młodymi do 2 tyg. życia. Po rozpłynięciu się młodych karmimy je węgorkiem lub żywą artemią. Rosną naprawdę wolno. Po 2 miesiącach kakadu u mnie ma dobre 2-3 cm a borellki z biedą 1 cm. Jednak dla akwarysty z zacięciem hodowlanym mogę ten gatunek polecić pod warunkiem spełnienia powyższych wymagań.

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości