To forum używa cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz zablokować używanie plików cookies na tym forum, jednak pewne elementy mogą nie działać właściwie.

Cookie będzie przechowywane w przeglądarce, niezależnie od wyboru, aby zapobiec powtórnym ci zadał to pytanie. Będziesz w stanie zmienić ustawienia plików cookie w każdej chwili.

apistogramma cacatuoides

Jeżeli apisto czyli w skrócie pielęgniczka to kakadu jest jakby nie było podstawowym gatunkiem jaki niemal każdy będzie kojarzył z tą rodziną. W co drugim sklepie chyba ją znajdziemy więc nawet jak nie chcemy jest w polskiej akwarystyce rybą popularną. Jak mam nadzieje już pamiętamy, że mimo podobnej polskiej nazwy to pielęgniczka ramireza nie należy do apistogramm jest równie spotykana jak kakadu lecz jest gatunkiem pośrednim o cechach apistogramm oraz ziemiojadów więc palmę pierwszeństwa czy chcemy, czy też nie musimy przyznać kakadu. Ryba ta osiąga rozmiary jak na akwarystykę średnie to znaczy ok. 10 cm samiec i dużo mniej samica. Pewnie z tego powodu jak wyżej Ci bardziej ambitni akwaryści z formy dzikiej stworzyli co najmniej 3 formy barwne ale ostatnio stwierdziłem, że jest ich już więcej. Dzikie ryby, które też kilka razy widziałem i mnie nie zachwyciły barwami wyglądają jak samice form barwnych czyli podobne do tej samicy:
[Obrazek: SNC00466_zpsff9d8ed5.jpg]

czyli płetwy, bo to głównie ozdoba tych ryb zbliżone barwą do całego ciała. Dlatego nie będę miał nigdy WF ani Fx po nich. Natomiast formy barwne to już co innego. Wielokrotnie miałem te ryby. Kiedyś zaczynałem od double redów czyli ryb chyba najczęściej widzianych przez tych co szukali kakadu po sklepach.
[Obrazek: kakadupara.jpg]

Tu stara moja para kakadu własnie tej odmiany. Od razu proszę zwrócić uwagę na pysk samca czyli tej bardziej kolorowej ryby. To jedna z przyczyn dla której odradzam łączenie tego gatunku z innymi apisto w jednym akwarium lub z pomysłami typu krewetka. Wracając do odmiany-cechą charakterystyczną jest zabarwienie 2 płetw czyli grzbietowej oraz ogonowej. Triple red praktycznie u mnie nie występuje w tej kolorystyce co najczęściej pokażą fotki z internetu ale za to przyjechały do mnie z Czech ryby jednolicie czerwone i żeby nie było fermentu, że wymyślam z kosmosu nazwę nazwałem je wprost redami.
[Obrazek: kakadusamiec_zpsbd64f593.jpg]
Ryba ta nie ma wzoru a jednolicie czerwone płetwy. Mam już po nich pierwsze młode i z ciekawości poczekam czy młode równie będą w tej samej barwie. Swego czasu z Ostrawy przywiozłem również orange, które jednak kariery u mnie nie zrobiły. Ale z czasem wrócę po nie do Czech. W sklepach widziałem je chyba w najwyższej cenie nie wiadomo dlaczego ale te co miałem były ciekawe kolorystycznie. Zdjęcie mam kiepskie no ale wstawię choć nie powala
[Obrazek: SNC00462_zps5e4b0b69.jpg]

Zdjęcia jakie często mam przedstawiają głównie samce, bo te są ozdobą pielęgniczek. Niewielu pewnie zauważy różnice w barwie tych 2 ostatnich samców ale ten ostatni jest intensywnie pomarańczowy a ten wcześniej krwisto-czerwony i na żywo łatwo je odróżnić. Dobra tyle o opcjach barwnych ryby. Kakadu chętnie podchodzą do tarła. I teraz kilka słów o rozmnażaniu a tym samym o zwyczajach tych ryb. Każdy ma inna opinie a najwięcej jak zwykle do napisania maja teoretycy, bo nagminnie jest powielane info o haremach kakadu. U kakadu samice żyją w rewirach a samiec jest tym co się przenosi i przy okazji podchodzi do tarła z samicami. Zauważyłem, że nawet jak miałem dno o powierzchni 100x50 cm to mimo, że samice mało się widywały dochodziło do wymordowaniach słabszych samic i zostawała zawsze ta 1 dlatego doszedłem do wniosku, że szkoda ryb i od zeszłego roku jak wróciłem do tego gatunku zawsze zestawiam je na pary. Dla pary nie potrzeba dużego akwarium. Podstawą u pielęgniczek jest powierzchnia dna a wysokość baniaka to szczegół.Kilka słów o wodzie dla kakadu. I tu jest dylemat jak dla mnie. Jeżeli ryby miałem z krajowej hodowli to skuteczne tarła odbywały się w naszej poznańskiej kranówce! 4 na 5 tareł było udanych ale jak wodę zmieszałem z RO to było zawsze gorzej a wręcz beznadziejnie. Natomiast ryby z Czech jakie mam niestety na mieszance RO (80%)dają wyniki a na kranie mają kłopot pożyć dłużej jak kilka miesięcy. Temperatura wody jak dla apisto też powinna być w miarę stała czyli 26-29 st. C. Ja bardziej staram się te 26 zapewnić. Oznaką zbliżającego się tarła jak u apisto bywa jest zmiana barwy samicy. Jeżeli zauważymy samicę koloru cytrynowego to powinniśmy przejrzeć wszystkie kąty w akwarium. Ryby te lubią składać ikrę w grotach-u mnie co widzicie na fotkach grotę zastępuje doniczka. Zdarza się, że czasami samica barwy nie zmieni i nie wiem z czego to wynika ale zawsze kręci się wokół stałych miejsc i wówczas dobrze jest przejrzeć te miejsca. Ja ikrę zabieram choć miałem samice, które kilka dni potrafią zając się narybkiem ale jakoś nie ufam już rybom pochodzącym z hodowli. Po tarle w 3 dobie następuje wylęg larw i po kolejnych kilku dobach-może 2-4, bo temperatura też ma na ten proces wpływ rybki rozpoczynają pływanie. Pierwsza karma dla kakadu to artemia żywa oczywiście lub węgorki ale węgorki ze względu na wielkość szybciej staną się zbyt małe a wiec i tak będziemy zmuszeni prowadzić hodowlę artemii. Wyniki odchowu na innych karmach są mizerne i ja ich nie polecę no chyba, że ktoś z 30-40 rybek zadowoli się odchowaniem 1-2 zagładzając pozostałe. Co do zachowań ryb-to już wspomniałem-dobry gatunek dla akwarii biotopowych czy jednogatunkowych. Ważne jest tylko zwrócenie uwagi na zwalczanie się samic oraz unikanie łączenia większej ilości samców w jednym baniaku jeżeli jest mały. Inne ryby jakie można im dołożyć powinny zamieszkiwać strefy powyżej przydennej, bo tak będzie zawsze najważniejsza dla kakadu. Ogólnie w skrócie można ten gatunek polecić jako ten najmniej wymagający z apisto czyli do nauki ich zachowań.
A na koniec stadko narybku wielkości 3-4 cm czyli to co dla akwarysty najważniejsze-nagroda prawidłową opiekę
[Obrazek: modekakadu.jpg]

[Obrazek: modziekakadu.jpg]

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości