To forum używa cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz zablokować używanie plików cookies na tym forum, jednak pewne elementy mogą nie działać właściwie.

Cookie będzie przechowywane w przeglądarce, niezależnie od wyboru, aby zapobiec powtórnym ci zadał to pytanie. Będziesz w stanie zmienić ustawienia plików cookie w każdej chwili.

apistogramma macmasteri/viejita

Kolejna pielęgniczka, którą mam 2 rok w swoich akwariach. Zasadniczo to trudno stwierdzić ale raczej to co jest dostępne w tej części Europy to hybryda tych dwóch gatunków więc w tej kwestii raczej nie będę się rozkręcał, bo nie jestem ichtiologiem żeby dochodzić to i owo. Natomiast sama ryba jest bardzo ciekawa a samce piękne jak to u apisto bywa. Samice są mniej barwne a jedynie w okresie tarła wybarwiają się na żółto w miejscach ciała gdzie są jaśniejsze. Co do wymagań to ryby nie odbiegają od reszty apisto. Ryby przeznaczone do sprzedaży mam w poznańskiej kranówce ale tarlaki wymagają lepszej jakości wody. Standardem jest mieszanka wody RO z kranem w proporcji 5:1. W kranówce ryby też się wycierają ale nie ma przychówku gdyż pewnie nawet nie dochodzi do zapłodnienia.(ikra po złożeniu szybko z tego powodu twardnieje i plemnik nie ma możliwości dostać się do środka-tyle w skrócie Tongue) Co do płodności tych ryb to przypomina kakadu. Czasami pojawia się kilka ryb a maksymalnie miałem może koło 50-60szt z pojedynczego tarła. Wylęg następuje jak się nie mylę po 3 dobach a po kilku kolejnych larwy zużywają woreczek żółtkowy i rozpoczynają pływanie. Tempo rozwoju zawsze zależy od temperatury. Pierwszy pokarm to wylęg artemii lub awaryjnie węgorki. Po miesiącu można już modyfikować karmienie wprowadzając inne tańsze karmy typu mrożone wrotki czy cyklop. Dorosłość osiągają nierówno ale około 7-8 miesiąca jak się nie mylę. Osobiście uważam je za jedne z łatwiejszych pielęgniczek do rozmnożenia. Jedynie co zauważyłem to są strasznie płochliwe i potrafią wyskoczyć w silnym stresie z akwarium więc trzeba dobrze przykryć akwarium.
Na zdjęciach przedstawiam podrostki od 2-6cm, bo dorosłe samce osiągają spokojnie 10cm.

[Obrazek: SNC00019_zps7e6e49c6.jpg]

[Obrazek: SNC00018_zpsbf8a38e2.jpg]

[Obrazek: SNC00020_zps8c090cd2.jpg]

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości