To forum używa cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz zablokować używanie plików cookies na tym forum, jednak pewne elementy mogą nie działać właściwie.

Cookie będzie przechowywane w przeglądarce, niezależnie od wyboru, aby zapobiec powtórnym ci zadał to pytanie. Będziesz w stanie zmienić ustawienia plików cookie w każdej chwili.

endler "tiger"-poecilia wingei

Ostatnio popularna rybka wyprowadzona przez akwarystów z dzikiego endlera. Dokładnego krzyżowania nie znam ale niewiele po za wielkością ma wspólnego ta forma barwna żyworódki.
[Obrazek: tiger2.jpg]

Samce jak zwykle są tą ozdobą. Szczupłe, bo wiadomo stałe pływanie za samicami nie pozwala im tyle jeść ryby potrafią szybko zmieniać barwy i kształty płetw. Często się zdarza, bo znam takie numery wśród handlarzy, że do samca tigera wrzucana jest samica dzikiej formy endlera no i potem mamy zabawę z młodymi. Samice są szare więc nikt się nie pozna ale

[Obrazek: tiger.jpg]

no własnie ale jak ktoś chce mieć ryby jakie myślał, że ma to musi się pobawić w genetyka. Wtedy z miotów liczących maksymalnie pod 30 rybek należy usunąć samce, które będą przypominały inne ryby jak chcemy. Nie od dziś wiadomo, że krzyżując 2 odmiany ryby narybek dziedziczy po połowie cech ojca i matki ale tu dodatkowym czynnikiem będzie gen dominujący a zawsze w takim układzie dominujący gen czy pula genów będzie pochodziła od ryby formy dzikiej. Więc samce wówczas nam się nie przydadzą w tej hodowli nawet amatorskiej a skorzystamy z młodych samic. Nie ma szybszej metody na obranie właściwego kierunku jak kolejna krzyżówka samic pokolenia F1 z ich własnym ojcem. Może wielu znów będzie marudzić o kazirodztwie itd. ale tak własnie uzyskuje się u zwierząt formy barwne czy też rasy. W pokoleniu F2 już mamy ryby w większości z cechami ojca no i nadal prowadzimy selekcje pod kątem cech zbliżonych do naszego ideału ryby. Selekcje kolejnych pokoleń musimy robić zawsze, bo endlery tak samo jak gupiki bardzo szybko potrafią się mutować w różnych kierunkach czyli i koloru i kształtu płetw i jeżeli tego nie będziemy kontrolować po po 2-3 pokoleniach mamy ryby nie przypominające tych co kupiliśmy na start. Co ważne to krzyżuje się również ze zwykłymi gupikami i daje hybrydy międzygatunkowe.

Pomijając fakt, że chcielibyśmy mieć konkretnie ten model, to te krzyżówki są też często bardzo ciekawe Big Grin

Teraz widzę, że jest taka tendencja, że do zwykłej samicy gupika wrzuca się samce kolorowe i patrzy się co z tego wyjdzie. Te kichowate się wywala, a te kolorowe, które uda się uzyskać się zostawia.

Dużo szkieł, dużo pracy, a efekt taki sobie Smile

dlatego ja nie robię na łapu capu krzyżówek tylko wszystko musi być przemyslane

Mam kilkanaście podobnych (identycznych )samców i poszukuję ładnej duże samicy aby uzyskać więcej niż kilkanaście sztuk narybku....
Myślę że z czasem taką samicę uzyskam zachowują skrupulatnie całe "Akwarystyczne BHP" ...
Endlery - różne odmiany...

to ja uzupełnię o takie podstawowe info:

Nazwa:  Gupik Endler tiger - Poecilia wingei tiger

[Obrazek: 20160416_211320a.jpg]

Umiejscowienie w akwarium: zajmuje środkowe i górne partie akwarium

Wielkość (max): samice do 4cm a samce ok 2,5cm

Występowanie: wywodzi się od gatunku występującego w  Laguna de Patos - Wenezuela

Parametry wody
Temp 24-27°C.

Wygląd:  Gupik Endlera o barwie żółtawej z ciemniejszymi paskami i kropkami. Jak sama nazwa wskazuje przypomina troszkę tygryski. Smile Samice większe, koloru szarego, rzadziej złotawe Smile

Zachowanie:  Bardzo energiczna i trochę płochliwa rybka. Świetnie dogaduje się z innymi gatunkami ryb w akwarium wielogatunkowym (co widać na filmiku poniżej) Smile należy jednak uważać żeby nie trzymać ich z gatunkami bardziej agresywnymi ponieważ ich kolorowe ogonki mogą prowokować do ich podgryzania Tongue

Warunki życia:  Wymaga akwarium minimum 30l, miejscami gęsto obsadzonego roślinnością, z dekoracjami ale też ze sporą przestrzenią do pływania. Zajmuje środkowe i górne partie akwarium.

Dieta:  gatunek właściwie wszystkożerny Smile

Rozmnażanie:  Żyworodne. Należy trzymać je w proporcji 2-3 samice na 1 samca.

oczywiście to te mniejsze rybki pływające pomiędzy molinezjami Tongue

jeśli to twoje to wymagana selekcja, bo widzę oznaki "psucia się" odmiany -patrz ogon Wink[Obrazek: wink.gif]

nie zależy mi na czystości rasy więc nie zamierzam selekcjonować. Smile wiem że moje okazy nie są idealne ale to mi nie przeszkadza Smile

Zawsze możesz powiedzieć, że tak ma być Big Grin

no to nie dziw się, że nie mam zamiaru nic wnosić do grupy skoro admin ma zlew na jakość swoich ryb

Oh my good..... Adam, seriously? Nie przesadzasz przypadkiem? Ja osobiście uważam że jak na swoje możliwości akwarystki (nie mylić z hodowcą) to moje okazy są wystarczająco piękne Smile nie będę odławiać i wyrzucać tych które są brzydsze lub nie spełniają jakiegoś warunku czystości rasy... co ja? hitler w spódnicy?

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości