To forum używa cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Możesz zablokować używanie plików cookies na tym forum, jednak pewne elementy mogą nie działać właściwie.

Cookie będzie przechowywane w przeglądarce, niezależnie od wyboru, aby zapobiec powtórnym ci zadał to pytanie. Będziesz w stanie zmienić ustawienia plików cookie w każdej chwili.

odpieniacz na "mokro" i "sucho"

podczas ostatniego spotkania posolonych doumiałam się obsługiwać posiadany odpieniacz Smile

a dokładnie, opcję ustawiania odpieniacza na "mokrą pianę" i tzw "suchą pianę" 

pierwsza zauważalna różnica - wewnątrz kubka przy opcji "mokrej piany" osadza się mniej "błota" brunatnej mazi 

kubek wew. optycznie "czysty" ( przy myciu kubka jest zauważalny tłusty film)

a testy ....

po 4 dniach ustawienia odpieńka "na mokro" NO3 z dotychczasowego 2-5 ppm 

na moje ślepe oko oscyluje pomiędzy 0-2 ppm ( bliżej 0 ) 

czy to dobrze, czy nie to jeszcze ustalę Smile 

Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Sucha czy mokra ważne, żeby piana leciała o ile oczywiście w ogóle ma z czego odpieniać.

Wydawało mi się, że to właśnie piana jest najważniejsza, a im suchsza tym mnie wody wyłazi z systemu, a tylko sam crème de la crème. A tu niespodzianka. Każdy rodzaj piany niesie inne skutki. Ciekawe.

Chcesz powiedzieć, że większość skłaniała się ku pracy na mokro?

Muszę się przyjrzeć mojemu odpieniaczowi i może też coś poprzestawiam Smile

a tego czy skłaniają się ku "mokrej" pianie toto nie wiem

wiem, że poradzono tak mi ustawić na okres dojrzewania akwa

i widzę po testach, że jest różnica Smile

Zapomniałem o tym temacie  Hammered2

Moje doświadczenia są nieco inne. To czy odpieniacz pieni na mokro czy na sucho w/g mnie, nie ma wpływu na ilość No3 w wodzie. W zależności od posiadanej obsady rybno koralowej, odpienianie ma za zadanie wyrzucić szkodliwe związki z wody dla jednych korali lub pozostawienie tych związków niezbędnych dla innych koralowców. Jestem zwolennikiem ustawienia odpieniacza na sucho. Przy takiej metodzie, tylko bardzo szkodliwe białka i inne (np. chemia) jest wyrzucane do kubka w formie czarnej mazi. Przy pracy na mokro, wywalane jest wszystko łącznie z wodą . Przy małych akwariach jest to ważne, ponieważ skacze bardzo zasolenie.
Takie moje dywagacje... Blush

P.S.
Co do ustawienia na mokro w fazie dojrzewania, zgadzam się z tym. Odpieniek wywala wodę do kubka z No3, No2 i innymi świństwami. W praktyce szybciej pozbywasz się niepożądanych efektów dojrzewania. Przy stosowaniu chemii lub leczeniu, także ustawia się na mokro aby jak najszybciej pozbyć się z baniaka niechcianych substancji.

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości