F.A.A.R. Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Czy zbyt mocne światło może "poparzyć" rośliny?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Już przybliżam temat.Mam lampę LIVAL na 1 diodzie CLU044-1212B8-403M1A2  Module:4000k ,41,8W,1200mA
CRI>80  220-240V   50/60Hz .Po załączeniu jej nad akwarium liście kryptokoryn (green,brown) zaczęły się robić białe.Stąd moje pytanie jak w temacie-czy zbyt mocne światło może źle działać na rośliny?
Może to coś pomoże:
http://ce.citizen.co.jp/lighting_led/dl_...5_0614.pdf
Około 5000lm jak widzę w tabeli. Samo to nie jest w stanie nic roślinom zrobić.

Myślę, że to reakcja w ogóle na zmianę jako taką. Nie zdziwiłbym się, gdyby krypta wywaliła wszystkie liście i zaczęła od początku Big Grin

Nic nie piszesz o szkle i i co tam wcześniej miałeś. No bo jak to jest kostka 10x10x10cm, to myślę, ż eświatła może być trochę dużo Big Grin
Akwarium  w centymetrach dł76 szer 34  wys 35 .krypty w tym szkle są "od zawsze" czekają na większy baniak .Chciałem aby mocniej zaczęły rosnąć i "dowaliłem " światełka Sad .Nie nawożę,nie daję co2 ,ryb pływa około 10.
Tak jak Mystik pisał wyżej. Muszą odchorować naglą zmianę warunków. Dodam jeszcze, że jak masz mocne światło i jedziesz na kranie, bez CO2 możesz spodziewać się niedługo pięknego białego nalotu z kamienia.
Widać?
[attachment=199]
Widać Smile

Jak nie nawozisz i nie dajesz CO2, to zmniejsz światło. Według mnie, to musi iść w parze. Inaczej czeka Ciebie katastrofa.
Na razie ze strachu wyłączyłem tą lampę,aczkolwiek pierwszy raz się spotkałem z "bielejącymi" od światła roślinami.
A szkoda bo coś brown nie chce się rozrastać ,rośnie ładnie ,ale nie ma nowych roślin.
Nikt więcej nie ma pomysłu?Bo nie wiem czy włączyć tą lampę czy nie.
Hihi Smile

Jaki ma kolor ten długopis?

Odpowiedz 1: czerwony
Odpowiedz 2: czerwony

Nikt nie ma jeszcze pomysłu jakiego koloru jest ten długopis?

Napad. Nie męcz buły. Odpowiedzią jest: muszą odchorować zmianę warunków. Ty im teraz zapewniłeś kolejną zmianę Wink
Rośliny to fotosyntezy potrzebują oprócz światła składniki mikro i makro szczególnie przy mocniejszym świetle, popalić je można gdy wychodzą po za tafle wody , jak to poprzednicy pisali trzeba dać im czas, nic więcej. Druga sprawa że z tą diodą o takiej mocy na niektórych roślinach mogą wystąpić niedobory pierwiastków jeśli nie podasz im pod korzenie np. pałeczek nawozowych.